Suriye görüşmeleri muhalefetsiz devam edecek

Staffan de Mistura, muhalifleri katılmama kararına rağmen görüşmeleri devam ettireceklerini açıkladı

Suriye görüşmeleri muhalefetsiz devam edecek

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, Suriyeli muhaliflerin Cenevre'deki görüşmeleri askıya alma kararına rağmen, BM'nin müzakerelere kalanlarla devam edeceğini söyledi. 

De Mistura, İsviçre'nin RTS kanalına verdiği röportajda, görüşmelere ivme kazandırılması için Uluslararası Suriye Destek Grubu eş başkanları ABD ve Rusya'nın ortak bir toplantı düzenlemesi gerektiğini söyledi. 

Suriyeli muhaliflerin oluşturduğu Müzakere Yüksek Komitesi'nin (MYK) görüşmeleri ertelemesinin ardından BM'nin müzakerelere devam edip etmeyeceği sorusu üzerine Mistura, "Suriye görüşmeleri devam edecek... Görüşmelerin bitmesine izin veremeyiz. Ateşkesi yenilememiz, insani yardımları hızlandırmamız gerek." yorumunu yaptı.

MYK'nın Cenevre'den erken ayrılma kararını ise "diplomatik duruş" olarak değerlendiren Mistura, Suriye'de beş yılı aşkın süredir devam eden savaşta 400 bin kişinin hayatını kaybettiğini anlattı. 

Öte yandan, muhalif kaynaklar, MYK heyetinin bugün ayrılacağını, teknik görüşmeler için muhaliflerden birkaç kişinin Cenevre'de kalacağını söyledi. 

MYK Sözcüsü Salim el-Muslat ise Cenevre'deki görüşmelerden çekilmediklerini, sahada değişiklik görmek için sadece erteleme kararı aldıklarını belirterek, Suriye'de insani durum iyileşmeden tekrar müzakerelere dönmelerinin söz konusu olmadığını ve bunun için de kuşatmaların kaldırılması, insani yardımların ulaştırılması, tutukluların serbest bırakılması ve bombardımanın durması gerektiğini ifade etmişti.

Güncelleme Tarihi: 22 Nisan 2016, 08:08
banner53
YORUM EKLE

banner39