banner39

'Suriye Halkının Dostları' bugün İstanbul'da

Suriye Halkının Dostları grubuna üye ülkelerin dışişleri bakanları, İstanbul'da bir araya geliyor

Ortadoğu 19.04.2013, 16:35 20.04.2013, 18:24
'Suriye Halkının Dostları' bugün İstanbul'da

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Şubat ayı sonunda Roma'da yapılan Suriye'nin Dostları Grubu toplantısında şekillenen ve ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin 7 Nisan'daki ziyaretinde kararlaştırılan "Suriye Çekirdek Grubu" toplantısı bugün İstanbul'da yapılacak.  Suriye Halkının Dostları Grubu Dışişleri Bakanları, İstanbul Beykoz Adile Sultan Sarayı'nda bir araya gelecek.

Dışişleri Bakanlığı, uluslararası camianın, Suriye'de barış ve istikrarın tesis edilmesi için çaba gösterdiğini belirterek, bugün İstanbul'da Suriye Halkının Dostları Grubu bünyesinde düzenlenecek toplantının bu yöndeki çabalarda eşgüdüm sağlanmasını amaçladığını bildirdi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, bugün İstanbul'da Türkiye'nin ev sahipliğinde, Suriye Halkının Dostları Grubu üyesi bazı ülkelerin katılımıyla dışişleri bakanları düzeyinde bir toplantı gerçekleştirileceği belirtildi.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi: "Suriye'deki mevcut durum, rejimin halkın meşru taleplerini şiddet yoluyla bastırmayı hedefleyen politikalarının bir sonucudur. Uluslararası camia, Suriye halkına yardımcı olmak ve bu ülkede barış ve istikrarın en kısa zamanda tesis edilmesi için çaba göstermektedir. İstanbul toplantısı da bu yöndeki çabalarda eşgüdüm sağlanmasına ve somut adımlar atılmasına katkıda bulunmak amacıyla düzenlenmektedir."

Toplantıya Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun yanı sıra, ABD, İngiltere, Katar, Suudi Arabistan, Ürdün, Mısır, BAE, İtalya, Almanya ve Fransa'dan dışişleri bakanları ve üst düzey yetkililer ile Suriye Ulusal Koalisyonu temsilcileri katılacak.

banner53
Yorumlar (0)
19
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?