banner39

Suriye Halkının Dostları, İstanbul'da toplandı

Dışişleri bakanları düzeyindeki toplantıya ABD, İngiltere, Katar, Suudi Arabistan, Ürdün, Mısır, BAE, İtalya, Almanya ve Fransa'nın temsilcileri katılıyor

Ortadoğu 20.04.2013, 20:06 21.04.2013, 10:18
Suriye Halkının Dostları, İstanbul'da toplandı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Türkiye'nin ev sahipliğinde düzenlenen Suriye Halkının Dostları Grubu Dışişleri Bakanları Toplantısı İstanbul'da başladı.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye Halkının Dostları Grubu'nun, iki seneyi aşkın süredir büyük acılar çeken Suriye halkına destek için İstanbul'da toplandığını belirterek, "Hepimiz Suriye'de ve bölgede barış ve istikrarın yerleşmesini, zulmün bitmesini istiyoruz" dedi.

Toplantıya Dışişleri Bakanı Davutoğlu'nun yanı sıra, ABD, İngiltere, Katar, Suudi Arabistan, Ürdün, Mısır, BAE, İtalya, Almanya ve Fransa'dan dışişleri bakanları ve üst düzey yetkililer ile Suriye Ulusal Koalisyonu temsilcileri katılıyor.

Grubun daha önce İstanbul'da düzenlenen toplantısının Avrupa yakasında yapıldığını anımsatan Davutoğlu, katılımcıları bu kez Asya yakasındaki tarihi bir mekanda ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Özellikle Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Suud El Faysal'a kızının nişanı olmasına rağmen toplantıya katılımından dolayı teşekkür eden Davutoğlu, El Faysal'ın "kendi ailesini bırakarak bu aile toplantısına" katılmasının çok önemli olduğunu söyledi.

Son derece zamanlı bir toplantı yaptıklarını ifade eden Davutoğlu, "İki seneyi aşkın süredir çok büyük acılar çeken Suriye halkına desteğimizi ifade etmek ve artırmak için buradayız. Hepimiz Suriye'de ve bölgede barış ve istikrarın yerleşmesini, zulmün bitmesini istiyoruz" diye konuştu.
Davutoğlu, toplantının Suriye'de barışın sağlanmasının yanı sıra, bölgesel ve küresel barışa katkı açısından da önemli olduğunu vurguladı.

İki bölümlü bir toplantı yapacaklarını belirten Bakan Davutoğlu, önce dışişleri bakanları ve yetkililer olarak kendi aralarında istişarelerde bulunacaklarını, ardından Suriye Muhalefeti ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Başkanı Muaz el-Hatip ve diğer Suriyeli temsilcilerle bir araya geleceklerini kaydetti.

''ÖSO'NUN SİLAHLANDIRILMASI KARARININ ÇIKACAĞINDAN UMUTLU DEĞİLİM''

Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) Birleşik Komutanlığı Genelkurmay Başkanı Selim İdris, Suriye Halkının Dostları Grubu Toplantısı'na ilişkin, "ÖSO'nun silahlandırılması kararının çıkacağından umutlu değilim" dedi.

İstanbul'da düzenlenen Suriye Halkının Dostları Grubu Toplantısı'na katılan İdris, ÖSO'nun, Esed rejimine karşı mücadelesinde gelişmiş silahlara ihtiyaç duyduğunu ancak toplantıdan bu ihtiyaçın giderilmesine yönelik bir karar çıkmasından umutlu olmadığını ifade etti.

İdris, Esad rejiminin diyalog dilinden anlamadığını belirterek, katılımcılardan ÖSO'ya silah desteği sağlamaları talebinde bulunacaklarını vurguladı.

ÖSO'nun hiçbir şekilde askeri müdahaleyi kabul etmediğini dile getiren Selim İdris, isteklerinin sadece muhaliflerin silahlandırılması olduğunu kaydetti.

KERRY: MUHALİFLERİ DESTEKLEMEYE HAZIRIZ

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Başkan Obama'nın Suriye konusunda çok net olduğunu ifade ederek kendisinden Suriye muhalefetini desteklemelerini istediğini söyledi.

Toplantısı sonrasında Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ve Suriye Muhalefeti ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Başkanı Muaz el Hatib ortak basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda konuşan ABD Dışişleri Bakanı Kerry, Suriye'deki krizi "dehşet verici" olarak değerlendirdi. Suriye konusunda kritik bir noktada olduklarını ifade eden Kerry, "Suriye'deki durum bundan daha net olamaz. Ciddi bir kimyasal silah tehlikesi var. İnsanların balistik füzeler ile öldürülmeleri meselesi var. Büyük tahribat yapan silahların kullanılması söz konusu. Bir ülkenin halklarının küçük gruplar halinde parçalanması, mezhep çatışması karşı karşıya gelmeleri tehlikesi var. Zaten bu bölgede bu tür sorunlar çok iyi biliniyor. Biz bütün bunlardan kaçınabilmeyi istiyoruz. O yüzden bu konuda bir kez daha çalışmak istiyoruz." diye konuştu.

Suriye konusunda kararlı oldukları mesajını veren Kerry, "Bazı insanlar bizim bu konuda kararlı olduğumuza inanmayacaklar fakat bir bu konuda gerçekten çok kararlıyız. Birinci önceliğimiz uluslar arası kamu oyunun gerçekleştirdiği şey buda öncelilkle her tarafın rızası ile bir geçiş hükümeti kurmak ve Suriye'de yeni liderini seçmek için seçim yoluna gitmek. Bu barışa giden yoldur. Bu barışa giden yolda her ir vatandaş Alevi, Sünni, Şii her bir Suriyeli vatandaşın ülkenin bir parçasının olmasının yolu budur. Uluslar arası toplumun mutabık kaldığı barış çerçevesi Rus dostlarımızın da mutabık olduğu bir çerçevedir." açıklamasında bulundu.

Kerry öte yandan yapılacak yardımların Özgür Suriye Ordusu Genel Kurmayı Selim İdris üzerinden yapılması konusunda karar aldıklarını söyledi. Kerry, General İdris'ten Suriye'deki durum konusunda brifing aldıklarını ifade ederek, "Her bir ülkeden gelen yardım General İdris'in Askeri Konseyi'nin vasıtasıyla aktarılması kararı aldık. Ayrıca bir çalışma standardı belirledik. Bu çerçevede çoğulcu Suriye'nin tümünü temsil eden, kesinlikle bir gruba yönelik bir intikam amacı gütmeyen bir geçişin ve barışın sağlanması konusunda mutabık kaldık." diye konuştu.

Cenevre bildirisinde gerekli müzakere zeminine varabileceklerini ifade eden ABD Dışişleri Bakanı, "Her halükarda Suriye muhalefetini desteklemeye hazırız. Nasıl destekleyeceğimiz konusunda önümüzdeki günlerde çeşitli açıklamalar olabilir." dedi.

Obama'nın Suriye konusunda çok net olduğu ve Esad sonrası demokratik birleşik bir Suriye istediğini ifade eden Kerry, "Başkan benden özellikle muhalefete desteğimizi artırmamızı istedi" açıklamasında bulundu.

banner53
Yorumlar (0)
15
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?