banner15

Suriye hapishanelerinde beş yılda 60 bin ölü

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, BM verilerine göre 400 bin kişinin hayatını kaybettiği iç savaşta rejim hapishanelerinde son 5 yılda 60 bin kişinin öldüğünü açıkladı. Gözlemevi tarafından yayınlanan raporda 60 bin mahkumun rejimin işkenceleri sonucu veya kötü yaşam koşulları nedeniyle hayatını kaybettiği belirtildi.

Suriye hapishanelerinde beş yılda 60 bin ölü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye'de Beşşar Esed rejimi yönetimindeki hapishanelerde son beş yılda en az 60 bin kişinin öldüğü açıklandı. Londra merkezli Suriye İnsan hakları Gözlemevi (SOHR), Cumartesi günü yayınladığı raporda rejim hapishanelerinde en az 60 bin kişinin işkenceler sonucu veya kötü yaşam koşulları nedeniyle öldüğünü belirtti. Gözlemevi, yayınladıkları verilerin Suriye rejim kaynaklarından alındığını kaydederken Gözlemevi yöneticisi Rami Abdül Rahman, “Mart 2011'den bu yana 60 binden fazla kişi işkence veya özellikle ilaç ve gıda eksikliği nedeniyle ortaya çıkan korkunç yaşam koşulları nedeniyle hayatını kaybetti” ifadelerini kullandı. Rahman, en çok ölümün, Suriye rejimine ait hava kuvvetleri ve ülkenin güvenlik güçlerinin yönetiminde olan gözaltı merkezlerinde ve Saydnaya hapishanesinde yaşandığını kaydetti.

ACI BİLANÇO

Suriye'de 5 yıl önce Beşşar Esed'e karşı başlayan demokratik protestolar zamanla rejim ve muhalif gruplar arasında bir iç savaşa dönüştü. Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, geçtiğimiz haftalarda yaptığı açıklamada, son 5 yılda Suriye iç savaşında ölenlerin sayısını 400 bin olarak açıklamış ancak bu rakamın kendi hesaplarına göre olduğunu kaydetmişti. Suriye'de ölenlerin sayısını kesin olarak hesaplamanın, zorla kaybedilen onbinlerce insanın kaderinden haberdar olunamadığı için imkansız olduğu belirtiliyor.

DÜNYA SESSİZ

İnsan Hakları Gözlemevi (HRW) araştırmacısı Nedim Huri, Suriye rejimini işkenceyi yaygın olarak kullanmakla suçlarken, SOHR'nin verilerinin HRW tarafından doğrulanamayacağını kaydetti. Al Jazeera kanalının internet sitesine konuşan Huri, “Gözaltı merkezlerindeki kötü durumdan ve hapishanelerde pek çok kişinin öldüğünden uzun bir süredir haberdarız” ifadelerini kullandı. 2013 yılında Sezar kod adlı bir asker kaçağı tarafından gizlice Suriye'den çıkarılan ve Suriye rejimi tarafından gözaltında tutulurken öldürülen 53 bin 275 kişinin fotoğraflarını hatırlatan Huri, “Bütün dünya Sezar fotoğraflarında Suriye'de yaşananları gördü ancak buna rağmen kimse tepki göstermedi” şeklinde konuştu. 17 üllkeden oluşan Uluslararası Suriye Destek Grubu, geçtiğimiz Salı günü Viyana'da toplanarak BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura'dan rejim gözetiminde tutulan tutukluların serbest bırakılmasına dair çalışmalar yapmasını isteyen bir bildiri yayınlamıştı.

REJİM GENERALLERİNDEN İŞKENCE POZU

Suriye'nin Deyr Ez Zor bölgesinde Beşşar Esed rejimine bağlı general İsam Zehreddin'in işkence edilerek asılmış iki insan cesediyle poz verdiği iddia edildi. Sosyal medyada paylaşılan fotoğrafta işkence edilerek asılan kişilerin kim olduğu bilinmezken, daha önce oğlunun da benzer fotoğraflarının yayımlanması nedeniyle poz veren rejim askerinin rejim generali İsam Zehreddin olduğu belirtiliyor.

SİVİL SAVUNMA MERKEZLERİ HEDEFTE!

Suriye'de Mart 2013'ten bu yana rejim güçleri ile Rus uçaklarının düzenlediği saldırılarda 106 sivil savunma personelinin öldüğü bildirildi.

Suriye İnsan Hakları Ağı (SNHR), hazırladığı raporda, rejim güçlerinin 2011 yazından bu yana saldırılarda top ve tank gibi ağır silahlar kullanmasının bilançonun yükselmesine yol açtığını ifade ederek, enkaz altında kalan yüzlerce kişinin zamanında müdahale edilememesi nedeniyle yaşamını yitirdiğini belirtti.

Güncelleme Tarihi: 24 Mayıs 2016, 11:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48