banner39

Suriye heyetinin başına Norveçli general

BM gözlemcileri ile ilgili ön temaslarda bulunmak üzere gönderilecek heyetin başkanlığını Norveçli Tümgeneral Robert Mood başkanlık edecek.

Ortadoğu 05.04.2012, 08:08 05.04.2012, 08:22
Suriye heyetinin başına Norveçli general

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Suriye'de ateşkesi denetleyecek BM gözlemcileri ile ilgili ön temaslarda bulunmak üzere gönderilecek heyetin başkanlığını Norveçli Tümgeneral Robert Mood başkanlık edecek.

Suriye'de ateşkesi denetleyecek BM gözlemcileri ile ilgili ön temaslarda bulunmak üzere gönderilecek heyetin başkanlığını Norveçli Tümgeneral Robert Mood başkanlık edecek.

Robert Mood, Suriye'ye hareketinden önce BM Özel Temsilcisi Kofi Annan'la Cenevre'de bir araya geldi. Basına kapalı yapılan görüşmeyle ilgili açıklama yapılmadı.

Tümgeneral Mood, Annan'ın 10 Nisan'dan itibaren yürürlüğe girecek 6 maddelik planının uygulamaya konmasını denetleyecek BM heyetinin gönderilmesi öncesinde temaslarda bulunacak.

Ölü Sayısı 96'ya Yükseldi

Suriye Genel Devrim Konseyi, birçok kentte yönetim karşıtlarına düzenlenen askeri operasyonlarda ve çıkan çatışmalarda ölenlerin sayısının 96'ya yükseldiğini bildirdi.

İdlib ve Taftanaz'da gerçekleşen operasyonlarda ordunun yerleşim birimine ağır silahlarla saldırması sonucu çocuk ve kadınların da aralarında bulunduğu 43 kişinin hayatını kaybettiğini, yüzlerce kişinin yaralandığını belirten konsey, iç kesimlerde yer alan Humus kentinde düzenlenen operasyonlarda ise 4'ü çocuk, biri kadın 33 sivilin hayatını kaybettiğini ifade etti.

Başkent Şam'ın banliyölerinde açılan tank ateşinde bir binan yıkıldığını ve 16 kişinin öldüğünü aktaran Konsey, kuzeydeki Halep'te 2, Hama ve Deyr Ez Zor kentinde birer kişinin yaşamlarını yitirdiğini duyurdu.

Öte yandan, Humus kentinde düzenlenen operasyonlar nedeniyle 2. Bosna olduğunu ve kentten halkın kitleler halinde kaçmaya çalıştığını dile getiren yerel aktivistler, ordunun kentte evleri halkın başına yıktığını ve kaçmaya zorladığını söyledi.

Kentin birçok semtinin harabeye döndüğünü, elektrik ve iletişimin kesik olduğunu vurgulayan aktivistler, halkın temel gıda malzemelerine ulaşmadığını ve içme suyunda da sıkıntıların baş gösterdiğini belirtti.

İdlib ve çevresindeki operasyonlarda halkın güvenli bölgelere ve Türkiye'ye kaçmaya çalıştığını ve askerlerin terk edilen evleri yakıp yıktığını dile getiren aktiviler, Humus, İdlib ve Şam'ın banliyölerinde durumun çok kötü olduğunu kaydetti.

banner53
Yorumlar (0)
10
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü