Suriye: Hizbullah'la D. Akdeniz'deki gemileri vuracağız

Esad rejiminin önde gelen isimlerinden Halid Ebud, müdahale olması halinde Hizbullah'la birlikte ilk olarak Doğu Akdeniz'deki ABD gemilerini vuracaklarını söyledi

Suriye: Hizbullah'la D. Akdeniz'deki gemileri vuracağız

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Suriye'deki Esad rejiminin ABD müdahalesinin 9 Eylül sonrasına kalması üzerine ülkedeki sivil halkı tahliye ettiği ve boşalan binalara askerler yerleştirerek müdahaleye hazırlandığı bildiriliyor.

Esad'a son derece yakın bir isim olan Suriyeli vekil Halid Ebud, Wall Street Journal'a yaptığı açıklamada ''Ordu ve direniş (Hizbullah) şu an tek vücut olmuş durumda. ABD müdahalesi olursa ilk olarak Doğu Akdeniz'deki ABD gemilerini vurarak karşılık vereceğiz.'' dedi. ABD'nin Akdeniz'de cruise füzesi atabilen beş zırhlı destroyeri ve 300 deniz piyadesi taşıyan amfibi gemisi var.

Suriye'de müdahaleye karşı hazırlıklarını sürdüren ordu, halkı askeri üslerin çevresini boşaltarak Şam'ın dışına çıkmaları konusunda uyarıyor. Ordu ayrıca kontrol noktalarını da güçlendiriyor. Dar sokaklara ve kavşaklara hava savunma füzeleri taşıyan araçlar yerleştiriliyor.

Ayrıca rejim halktan önemli kişilerin ülkeyi terk ettiği ve Suriyeli yetkililerin görüntülendiği söylenen videolara psikolojik savaş ürünü oldukları gerekçesiyle itibar etmemelerini istiyor. 

Rejim yanlıları bunların yanı sıra ABD hedefi olabilecek yerlerde çadır kurarak canlı kalkan olma kampanyası yapmayı planlıyor. Pazartesi günü Esad yanlıları Şam'a hakim Kasyun dağında çadır kurmaya başladı. Burası daha önce Esad güçleri tarafından Şam'ı bombalamak için kullanılıyordu.

Güncelleme Tarihi: 03 Eylül 2013, 16:53
banner53
YORUM EKLE

banner39