banner39

Suriye için diplomasi trafiği önümüzdeki hafta hızlanıyor

Suriye, S.Arabistan ve Suriyeli yetkililerin Suriye'deki iç savaşı sonlandırmak için çözüm aramalarına Umman ve Rusya aracılık yaparken, İranlı Cevad zarif, önümüzdeki hafta Türkiye ve Lübnan'a gidecek

Ortadoğu 08.08.2015, 12:16 08.08.2015, 16:17
Suriye için diplomasi trafiği önümüzdeki hafta hızlanıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya, Suriye ve S.Arabistanlı yetkilileri bir araya getirerek Suriye'deki iç savaşı sonlandırmak için çözüm aramalarında aracılık yaparken, İran dışişleri bakanı önümüzdeki hafta Suriye için Türkiye ve Lübnan'a gidecek. Umman ise önümüzdeki günlerde Suriye, İran ve Suudi yetkilileri biraraya getirmeyi planlıyor

MOSKOVA'DA SURİYE VE SUUDİ YETKİLİLER BİRARAYA GELDİ

Rusya'nın başkenti Moskova'da önceki gün Suudi Arabistanlı ile Suriyeli yetkililer arasında bir güvenlik toplantısı gerçekleştirildi. Lübnan’da yayımlanan Al Ahbar gazetesinin haberine göre, Suudi Arabistanlı ile Suriyeli yetkililer arasında bir güvenlik toplantısı gerçekleştirilirken, Suriye Güvenlik Bürosu Başkanı General Ali El Memluk, Perşembe günü başka bir güvenlik toplantına katılmak üzere üst düzey bir Rus askeri yetkili ile birlikte S. Arabistan’ın başkenti Riyad’a geldi.

Suriye Güvenlik Bürosu Başkanı Ali El Memluk, geçen Temmuz ayında Riyat’ta S. Arabistan’ın ikinci veliahdi Muhammed Bin Salman ile görüşmüştü.

Al Ahbar'da yer alan haberde, ABD’nin Rusya ile birkaç ilke hakkında anlaşmasının ardından Suriye konusunda siyasi çözüm başlatmak için yeşik ışık verdiği, bu ilkelerin en önemlisinin terörle mücadele önceliği, siyasi çözümün gerekliliği, bölgesel tarafların özellikle S. Arabistan, İran ve Türkiye’nin Suriye’de gerçekleşecek siyasi çözümden kazanım elde etmesi olduğu belirtildi.

Haberde, Suriye ordusunun savaş cephelerinde uğradığı gerilemelerin Rusya’yı siyasi ve askeri anlamda daha etkili bir şekilde harakete geçirdiği, Rusya’nın S. Arabistan’dan muhalif güçlere verilen desteği kesmek amacıyla S. Arabistan ile Suriye rejimi arasında bir türlü anlaşma sağlamaya çalışırken, Suriye rejimine son günlerde İHA gibi bazı gelişmiş askeri araçlar verdiği ifade edildi.

CÜBEYİR LAVROV'LA MOSKOVA'DA BİRARAYA GELECEK

Rusya'daki Suudi Arabistan Büyükelçiliğinden bir kaynak tan alınan habere göre Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile Suudi Arabistanlı mevkidaşı Adil Cübeyr 11 ağustos tarihinde Moskova'da bir araya gelecek. Lavrov ve Cübeyr'in Moskova'da Suriye'ye çözüm arayışları konusunda görüşmelerde bulunacakları tahmin ediliyor.

2015 yılı sonunda yapılması planlanan Kral Selman'ın Moskova ziyaretini görüşmek üzere Suudi Dışişleri Bakanı'nın mevkidaşı Mihail Bodanov ile Ağustos ortalarında Moskova'ya gideceği bu ay başlarında açıklanmıştı.

Rusya Dışişleri Bakan yardımcısı Mihail Bodanov ile Ağustos ortalarında yapılacak bu görüşme Suudlu bir üst düzey yekilinin Moskova'yı ilk resmi ziyareti olacak.

İki bakanın küresel güvenlik, petrol fiyatları ve askeri konuları görüşmesi bekleniyor.

Geçtiğimiz pazartesi de Lavrov, Cübeyir ve Kerry Katarın başkenti Doha da biraraya gelerek bölge hakkında görüşmüşlerdi.

İRAN'DAN KRİTİK ANKARA ZİYARETİ

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif ise önümüzdeki salı günü Ankara’da olacak. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, Zarif’le görüşmelerde ikili ve bölgesel konuların ele alınacağını dile getirdi. Zarif’in hem IŞİD’le mücadele hem de Suriye konusunda hazırlanan çözüm planını Ankara’yla paylaşacağı iddia ediliyor.

Zarif'in bir sonraki durağının ise Lübnan olacağı ve Hizbullah lideri Hasan Nasrallah ile biraraya geleceği belirtiliyor.

UMMAN ÜÇLÜ ZİRVE PEŞİNDE

Umman'ın başkenti Maskat’ta Suudi Dışişleri Bakanı Adil el-Cubeyr'le Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim ve İran Dışişleri Bakanı Muhammed Zarif arasında üçlü görüşme yapılacağı iddia ediliyor.

El Avsat gazatesinin sitede yayınlanan habere göre, Rus İstihbarat Teşkilatı'nın, Suriye Ulusal Güvenlik Bürosu Başkanı Al El Memluk’un S. Arabistan’ın ikinci Veliahti prens Muhammed Bin Salman ile görüşmesini sağlamasının ardından Rusya Dışişleri Bakanı Syrgey Lavrov’un bu kez Suudi Dışişleri Bakanı Adil el-Cubeyr'le Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim’ın  Umman Başkenti Maskat’ta görüşmelerinin hazırlıklarını yaptığını ileri sürdü.

Habere göre, Suriye muhalif güçlerine destek programlarına son vermek, IŞİD ve Nusra’ya ikisinin aynı tahlike oluşturduğu nedeniyle ayırt yapmadan davranmak ve ‘ılımlı’ olarak nitelendirilen muhalefet ile ilgili başka seçeneklere kapı açmak amacıyla önce S. Arabistan ile sonra Türkiye ve Ürdün ile anlaşmalara varmak için uluslararası çabalar harcanıyor.

Öte yandan, Suriye Rejimi yanlısı ‘Suriye Haber Merkezi’ sitesi, iyi haber alan kaynaklardan, Suud İstihbarat Şefi’nin bu ayın sonunda Suriye ile güvenlik dosyasını takip etmek üzere Şam’a bir ziyaret gerçekleştireceğini de aktardı.

Suriye Ulusal Güvenlik Bürosu Başkanı Al El Memluk’un Riyat ziyaretine karşılık olarak gelen Bu ziyaretin, S. Arabistan ile Suriye arasındaki güvenlik konularıyla ilgili fikir alış-verişi çerçevesinde gerçekleşeceği belirtildi.

 

banner53
Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?