Suriye için üçüncü yol çağrısı

ABD ve Avrupa'dan müdahalenin konuşulduğu bir dönemde, Suriye için üçüncü bir yolun mümkün olabileceğini düşünen bir grup aydın ve yazar çağrıda bulundu

Suriye için üçüncü yol çağrısı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Üç yıldır iç çatışmaların yaşandığı, 100 binin üzerinde insanın hayatını kaybettiği, milyonlarca insanın yaralandığı, milyonlarcasının evinden olduğu Suriye'de gelinen noktada askeri müdahale çıkış yolu olarak görülmeye başladı; ancak Türkiye'de bir grup aydın ve gazeteci Suriye için üçüncü bir yolun mümkün olduğunu düşünüyor.

Aralarında Cihan Aktaş, Ali Bulaç, Mehmet Bekaroğlu, Ömer Laçiner, Sırrı Süreyya Önder ve Sezgin Tanrıkulu'nun da bulunduğu 33 kişilik grup, Suriye'ye askeri müdahale düzenlenmesi planlanan bir harekâta karşı "Üçüncü yol mümkün mü?" diye sordu.

33 ismin imzasının bulunduğu çağrıda, "Bir üçüncü yol mümkündür. Bu yol, düşmanlık değil kardeşlik, savaş değil barış, diktatörlük değil demokrasi yoludur" denildi.

"Şimdi de sorunun dışarıdan yapılacak bir askeri operasyonla çözüleceği iddiası ile karşı karşıyayız. Bu iddia inandırıcılıktan yoksundur; muhtemel bir müdahale masumların ölmesini durdurmayacak, aksine bölgedeki yangını büyütecek, kaosu daha da derinleştirecektir." ifadelerinin kullanıldığı açıklamada "İki yanlıştan bir doğru çıkmaz; Suriye'deki ateşi daha büyük ateşler söndüremez; Esad rejiminin belini bükecek sınırlı bir müdahale de, Esad'ı devirecek bir işgal de çözüm değildir. İhtiyaç duyulan, derhal ateşkes ve barış görüşmelerinin başlamasıdır.  Daha fazla zaman ve kan kaybetmeden, tüm tarafların katılımı ile demokratik bir seçim ortamının hazırlanmasına odaklanılmalıdır." denildi.

ÇAĞRICILAR:

Cihan Aktaş, Ümit Aktaş, Hayko Bağdat, Mehmet Bekaroğlu, Ayhan Bilgen, Ali Bulaç, Aydın Çubukçu, Mehmet Efe, Ömer Faruk Gergerlioğlu, Şebnem Korur Fincanci, Gencay Gürsoy, Cihangir İslam, Hüda Kaya, Zeki Kiliçaslan, Jülide Kural, Ömer Laçiner, Nuray Mert, Sırrı Süreyya Önder, İzzettin Önder, İslam Özkan, Yıldız Ramazanoğlu, Nuray Sancar, İbrahim Sediyani,  Sonnur Sezer, Cem Somel, Şebnem Sönmez, Nur Sürer, Altan Tan, Sezgin Tanrikulu, Cem Terzi, Mehmet Turkay, Ahmet Faruk Ünsal, Beyza Üstün

Güncelleme Tarihi: 03 Eylül 2013, 15:57
banner53
YORUM EKLE

banner39