banner39

Suriye İHÖ: Bugün 51 kişi öldü

Suriye'de bugün Esad güçleri tarafından yapılan operasyonlarda 51 kişinin öldüğü açıklandı

Ortadoğu 22.03.2012, 17:27 22.03.2012, 17:27
Suriye İHÖ: Bugün 51 kişi öldü

Merkezi Londra'da bulunan Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü, ülke genelinde yönetim karşıtlarına karşı düzenlenen operasyonlarda güvenlik güçlerinin açtığı ateşte 51 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu.

Örgüt, İdlib'de 21, Humus'ta 15, Hama'da 7, Şam kırsalında 4, Dera'da 3, Halep'te 1 kişi olmak üzere ülke genelinde 51 kişinin güvenlik güçlerinin açtığı ateşte hayatını kaybettiğini, onlarca kişinin yaralandığını belirtti.

Yerel aktivistler, İdlib ve çevresinde devam eden operasyonlarda birçok yerleşim biriminin zarar gördüğünü, halkın güvenli bölgelere ve Türkiye'ye kaçtığını bildirdi.

Türkiye'ye kaçmaya çalışan bir ailenin tank ateşinde yaşamını yitirdiğini ifade eden aktivistler, Halep'e bağlı Azaz kentinde de rastgele ateş açıldığını, kentten duman yükseldiğini bildirdi.

Hama, Humus'un Halidiye semti, Dera, İdlib ve Şam'ın çevre kentlerinde operasyonların tüm şiddetiyle devam ettiğini aktaran aktivistler, ordunun bu bölgeleri ağır silahlarla bombaladığını söyledi.

Batıdaki liman kenti konumunda olan Lazkiye'nin Ako ve El Kabine köylerine düzenlenen operasyonlarda ordunun evleri yaktığını belirten aktivistler, bölgedeki baskınlarda çok sayıda kişinin tutuklandığını kaydetti.

YAĞLAMALA OLAYLARI

Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü, Hama ve İdlib'de yoğunlaşan operasyonlarda iş yerlerinin yağmalandığını bildirdi. Yerel kaynaklar, Humus'un Kerem Zeytun ve Adeviye bölgelerinde onlarca evin yağmalandıktan sonra yakıldığını belirtti.

TÜRKİYE'YE AKIN

Görgü tanıklarının bildirdiğine göre, Suriye'de sivil ölümlerin artması üzerine Türkiye sınırına yakın bölgelerden Suriyelilerin girişi devam ediyor. Geçişlerin yoğun olarak sürdüğü bölgelerin başında Reyhaniye geliyor.

Yerel kaynaklar, çatışmalardan kaçan Suriyeli ailelerin, kilometrelerce yol yürüyerek ve ölüm tehlikesi altında Türkiye sınırına ulaştığını kaydetti.

 

Kaynak: Ajnaslar

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?