banner39

Suriye İhvanı: Bu zulüm bitecek

İhvan-ı Müslimin Suriye Başkanı Al-Shakfa Suriye'deki Baas rejimin her türlü vahşete, kan dökmeye devam ettiğini belirterek, "Suriye halkı azmetti. İnşallah yakın zamanda bu zulüm bitecek" dedi

Ortadoğu 06.04.2012, 10:23 06.04.2012, 10:23
Suriye İhvanı: Bu zulüm bitecek

Türkiye'ye bir ziyaret gerçekleştiren Suriye İhvan-ı Müslimin Başkanı Riyad Al-Shakfa, Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi (ESAM)'da "Zulmün Son Çıkmazında Suriye" konulu bir konferansında tüm dünyanın merak ettiği ülkesinin durumu hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

1963 yılında kurulan Baas rejiminin baskı, öldürme ve zulme dayanan uygulamaları ile ilgili etraflı açıklamalarda bulunan İhvan-ı Müslimin Suriye Başkanı Al-Shakfa, Baba ve Oğul Esed rejiminin sistematik hile ve katliamlarına  karşın Golan Tepeleri'ni yıllardır işgal altında tutan İsrail'e karşı tek bir kurşun bile sıkmadığına vurgu yaptı.

Suriye'deki yıllara dayanan zulüm ve katliamlar sonucunda halkın Esed rejimine karşı intikam duygusuyla dolduğunu dile getiren Riyad Al-Shakfa,"Bu intikam duygusundan sonra Arap Baharı olayları geldi. Zamanla maneviyat ve inançları da güçlenen Suriye halkı zulme karşı ayaklanmaya başladı. Dera'da ilk ayaklanma oldu. Rejim de, baskılarını daha da artırdı. Esed rejimi diyalogdan anlamaz. Diyalogdan anladığı ağır silah ve tanktır."

Arap Baharı olayları ilk başladığında, Suriye İhvan-ı Müslimin Teşkilatı olarak Devlet Başkanı Beşşar Esed'e reformlara başlaması için bir mektup gönderdiklerini anlatan Riyad Al-Shakfa, yönetimin bu tekliflerine kulak tıkadığını ve durumun bu noktaya geldiğini belirterek  medyada yer alan haberlerin Suriye'deki katliamların çok azı olduğunu ileri sürdü.

Suriye Ulusal Meclisi'ni kurarak muhalefetin yüzde 85'ini ortak bir çatıda topladıklarını açıklayan İhvan-ı Müslimin Suriye Başkanı, "Ülkedeki etkin isimleri, kanaat önderlerini de bu harekete katacağız. Ülke dışındaki muhalif grupları da güçlendirmek istiyoruz. Suriye halkı bu rejimin gitmesi için azmetti. Biz yeni dönemde bir çatışma ve karşılaşma olmamasıdır" şeklinde konuştu.

Bazı yaptırımlar getiren Annan Planının uygulanmasının Esed rejiminin sonunu getireceğini iddia eden Suriye İhvan Başkanı Shakfa, İstanbul'da toplananan Suriye'nin Dostları Konferansı'nın da, Tunus toplantısı gibi kendileri için bir hayal kırıklığı yarattığını söyledi. "Batıya da güvenmiyoruz" diyen Shakfa, Türkiye halkından mevcut şehir ve yerleşim yerlerini terk eden baskı altındaki Suriye halkına maddi ve manevi yardımda bulunmasını istedi.

Esam haftalık konferanslarının moderatörlüğünü yapan Genel Sekreter Prof. Dr. Arif Ersoy ise, 2011 yılında İslam Aleminde kitlelerin haksızlık, baskı ve zulme karşı ayağa kalktığını belirterek, "Biz inanıyoruz ki son yıllarda İslam dünyasındaki gelişmelerden önemli dersler çıkaran Suriye İhvan-ı Müslimin Teşkilatı önderliğinde Suriye'de de mevcut baskıcı ve zulüm düzeni de mutlaka değişecektir. Kardeşlerimizin önderliğinde örnek bir devlet kurulacaktır. Aramızdaki sınırlar ve mayınlar kalkacak, İstanbul Suriyelilerin, Şam da bizim olacaktır."

Kaynak: Milli Gazete

banner53
Yorumlar (0)
9
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?