Suriye İhvan'ı partisini İstanbul'da kuruyor

Suriye İhvanı, kendi siyasi partisini Salı günü İstanbul'dan ilan etmeye hazırlanıyor

Suriye İhvan'ı partisini İstanbul'da kuruyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye Müslüman Kardeşleri'nin kendi partilerini, önümüzdeki günlerde İstanbul'da ilan etmeleri bekleniyor.

Şark'ül Awsat gazetesinin haberine göre, Suriye'deki Müslüman Kardeşler cemaatı önümüzdeki Salı günü İstanbul'da kendilerine ait 'Vaad/Söz' adında siyasi partinin kurulmasını ilan edecek.

Suriye İhvan'ı, kendi ararlarında 'Adalet ve Anayasa Ulusal Partisi' adında, kısaltma olarak 'Vaad' ismiyle siyasi bir partinin kurulmasına karar verdi.

Suriyeli Müslüman Kardeşler lideri Ali Sadrüldin El Beyanuni'nin açıklamasına göre, partinin genel başkanlığına doktor Muhammed Valid getiriliyor. Partinin genel başkan yardımcılığı konusunda ise Suriye İhvan'ı Mısır'daki kardeşlerinden kopya çekerek, bir Hristiyanın seçilmesine karar verdi.

Beyanuni'nin verdiği partileşme bilgilerine göre, Vaad üç eşit kesimden oluşacak. Bunlar, ihvan, İslamcılar ve ulusal liberaller,...

Kendi ilkelerini 10 başlık altında toplayan parti, parlementer sistemini benimseyecek.  El Beyanuni, gazeteye açıklamasında, parti yöneticilerinin, hiçbir kesimi dışlamadan tüm Suriye halkı için özgür yaşam ve demokrasi ilkesini benimseyeceklerinin altını çizdi.

Güncelleme Tarihi: 09 Kasım 2013, 14:55
banner53
YORUM EKLE

banner39