banner39

Suriye ile yeni kimyasal anlaşma imzalandı

ABD ve Rusya'nın baskısıyla kimyasal silahlarını imha etme anlaşması imzalayan Suriye, yaşanan aksaklıkların ardından yeni bir anlaşma yaptı

Ortadoğu 06.02.2014, 10:59 06.02.2014, 10:59
Suriye ile yeni kimyasal anlaşma imzalandı

 Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yaz sonunda tamamlanması planlanan ancak bir kaç defa verilen sürelere uyulmadığı için uzatılan Suriye'nin kimyasal silahlarının imhası sürecinde yeni bir anlaşma imzalandı. Suriye Dışişleri Bakanlığı ile Birleşmiş Milletler ve Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (OPCW) arasında imzalanan kimyasalların taşınması ile ilgili yeni anlaşmanın daha ayrıntılı olduğu belirtildi.

Suriye resmi haber ajansı SANA tarafından verilen bilgiye göre, yeni anlaşma taşıma ve imha konusunda ortak girişimin yasal merkezi, herhangi bir saldırı durumunda gerekli ilaç, boşaltma gibi konuları düzenliyor. Suriye güvenlik endişelerini gerekçe göstererek kimyasalların taşınması konusunda aksamalar olduğunu savunmuştu.

Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Faysal Mikdad, ülkesinin "kararlılık, güç ve güveninirlik" ile anlaşma kurallarına uyma yolunda ilerlediğini söyledi. Mikdad, BM ve OPCW ile koordineli olarak çalışmaya devam edeceklerini de ekledi.

Suriye, ABD ve Rusya’nın da baskısıyla elinde 700 ton kimyasal silah ve 500 ton kimyasal silah yapımında kullanılan madde olduğunu Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü’ne bildirmişti. Yurtdışında imha edilmesi planlanan maddelerin 5 Şubat 2014’e kadar ülke dışına çıkarılması tasarlanıyordu. Ancak Suriye rejiminin bugüne kadar elindeki kimyasalların sadece yüzde 5’inden azını Lazkiye limanına taşıdığı belirtiliyor.

"Esed kimyasal anlaşması ile pozisyonunu güçlendirdi"

Öte yandan, ABD Ulusal İstihbarat Direktörü James Clapper, Suriye’nin elindeki kimyasal silahların yok edilmesine yönelik geçen yıl yapılan anlaşmanın Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed’in pozisyonunu güçlendirdiğini söyledi.

ABD Temsilciler Meclisi İstihbarat Komitesi’nde “Dünya Genelindeki Tehditler” başlıklı oturumda konuşan Clapper, Kongre üyelerinin sorularını da yanıtladı.

Cumhuriyetçi Parti’nin Floridalı milletvekili Jefferson Miller’in “Suriye’de Esed gitmezse ne olur?” sorusuna Clapper, şu yanıtı verdi:

“Şu andaki görünüşe bakılırsa Esed aslında geçen yıl bunu tartıştığımız zamana göre, kimyasal silahların taşınması için yaptığı anlaşma sayesinde pozisyonunu güçlendirdi. Eğer o gitmezse, Cenevre’nin veya devamındaki görüşmelerden gelecek bir çeşit diplomatik anlaşmanın yokluğunda, ne rejimin ne de muhaliflerin galip geldiği, kazananın olmadığı aynı tür bir geleceği öngörüyorum.”

Clapper, ülkedeki kimyasal silahların yok edilmesine yönelik varılan anlaşmada, rejimin ilk başlarda kendilerinden istenilenleri yerine getirdiğini, ancak silahların taşınmasında yavaş hareket ettiğini kaydetti. Clapper, şu ana kadar 53 metrik tonluk iki sevkiyatın gerçekleştiği bilgisini verdi.

banner53
Yorumlar (0)
20
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?