Suriye IŞİD'e karşı kara gücü istemiyor

ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyonun IŞİD'e karşı mücadelesiyle ilgili konuşan Suriyeli bakan Muallim kara kuvvetlerine ihtiyaç duymadıklarını söyledi

Ortadoğu 09.02.2015, 16:18 09.02.2015, 17:16
Suriye IŞİD'e karşı kara gücü istemiyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye Dışişleri Bakanı Velid el-Muallim, "IŞİD'le mücadelede kara kuvvetlerine ihtiyaç duymadıklarını" söyledi.

Başkent Şam'da bulunan Belarus Dışişleri Bakanı Vladimir Makey'le ortak basın toplantısı düzenleyen Muallim, ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyonun IŞİD'e karşı "kara operasyonu başlatacağı" yönündeki haberlerle ilgili konuştu.

 "Suriye, IŞİD'le mücadelede kara kuvvetlerine muhtaç değil, Suriye ordusu bu görevi zaten yerine getiriyor" diyen Muallim, "Suriye'nin toprak bütünlüğüne yönelik hiçbir ihlali kabul etmeyeceklerini" ifade etti.

Ocak ayında Suriyeli muhaliflerle rejim arasındaki toplantılara ev sahipliği yapan Moskova yönetimine teşekkür eden Muallim, Suriye'nin "Terörün kaynağının kurutulması amacını taşıyan" her türlü girişime destek verdiğini savundu.

Ürdünlü pilot Muaz el-Kesasibe'nin IŞİD tarafından öldürülmesini kınadıklarını belirten ancak bu ülkenin terörle mücadelede "bağımsız karar alamadığını" da iddia eden Muallim, "terörle mücadelede Ürdün'e işbirliği teklifinde bulunduklarını" da bildirdi.

 Belarus Dışişleri Bakanı Makey de Suriye'ye verdikleri desteği yineleyerek, uluslararası toplumu terörle mücadele ve Suriye'deki krizin barışçıl yollarla çözülmesi için çalışmaya çağırdı.

"Belarus, Suriye'nin bu krizden eskisinden daha güçlü bir devlet olarak çıkacağına inanmaktadır" diyen Makey, ülkesinin Suriye'yle ticaret hacmini 2 katına çıkarmak için uğraştığını söyledi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?