banner39

Suriye İslam Konseyi: Adaylık ve oy kullanmak haram

Suriye İslam Konseyi, devlet başkanlığına aday olmak ve oy kullanmanın haram olduğunu savundu.

Ortadoğu 25.04.2014, 18:58 25.04.2014, 19:05
Suriye İslam Konseyi: Adaylık ve oy kullanmak haram

Suriye İslam Konseyi, ülkede gerçekleştirilecek devlet başkanlığı seçimine katılımın haram olduğunu savundu. Konseyden yapılan yazılı açıklamada, 3 Haziran'da yapılması öngörülen seçimlere aday olarak katılmak ya da oy kullanmanın haram olduğu vurgulanarak, Beşşar Esed'in meşruiyetinin kalmadığı, devlet başkanlığı seçimlerinin de ülkenin içinde bulunduğu şartlar altında yapılamayacağı kaydedildi.  

Açıklamada, "Seçimlere katılım, zulme ortak olma" şeklinde değerlendirilerek, bunun suçlulara yardım etmekten başka hiçbir sonucu olmayacağı görüşü savunuldu.

Suriye İslam Konseyi, 12 Nisan'da yaklaşık 40 muhalif dini oluşum ve Suriye'nin önde gelen din adamlarının katılımıyla İstanbul'da kurulduğunu açıklamıştı.

Suriye resmi ajansı SANA'da yer alan habere göre, Suriye Halk Meclis Başkanı Muhammed Cihad el-Lahham, devlet başkanlığı adaylığı için ilk başvuran kişinin Halep milletvekili Mahir Abdülhafız Haccar olduğunu açıklamış ikinci adaylık başvurusunun ise 1960 Şam doğumlu, eski bakan ve meclis üyesi Abdullah en-Nuri tarafından yapıldığını duyurmuştu.

Suriye'de 3 Haziran yapılması beklenen seçimler için adaylık başvurularının 22 Nisan-1 Mayıs tarihlerinde yapılabileceği belirtilmişti.

Kaynak: AA

 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?