banner39

Suriye istihbaratı IŞİD'e sızmış

İmgiliz Times gazetesine göre Suriye rejiminin IŞİD'e sızarak yönlendirdiğini öne sürdü.

Ortadoğu 24.04.2014, 14:10 24.04.2014, 18:27
Suriye istihbaratı IŞİD'e sızmış

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye rejiminini muhaliflerin içine sızmak için IŞİD mensuplarına sahte kimlik vererek Suriye'ye girmelerini sağladığı iddia ediliyor.

Times gazetesinde Deborah Haynes ve Laura Pitel imzalı özel bir haberde Suriye istihbaratının Devlet Başkanı Beşar Esad'ın 'muhalifleri böl ve yönet' stretijisi kapsamında IŞİD ve El Kaide'ye sızdıkları belirtiliyor.

Gazete, Şam rejiminin Irak ve Şam İslam Devleti (IŞID) mensuplarına sahte kimlik verdiği ve onların gizlice Suriye'ye girebilmelerini sağladığı iddia ediliyor. Haberde ayrıca rejimin, IŞİD'in savaştığı yerleri hedef almadığı vurgulanıyor.

Haberde, Esad'ın 'radikal İslamcılarla savaştığı' izlenimi oluşturabileceği belirtiliyor ve bunun İngiltere ve müttefiklerine sorun oluşturabileceğinin altı çiziliyor.

Muhaliflera ait bir internet sitesinde yayımlanan Suriye Hükümeti'ne ait resmi bir belgeden bahsediliyor. Belgede rejimin Iraklı Şiilere sahte kimlik verdiği ve bunların da Suriye'ye girerek Irak ve Şam İslam Devleti'ne katıldığı kaydediliyor.

Haberde şu anda Türkiye'de bulunan, Özgür Suriye Ordusu'nun üst düzey üyelerinden Samir Muhammed'in konuyla ilgili görüşlerine de yer verilmiş. Muhammed, "Bence rejim IŞID'i kontrol ediyor. Esad Batı'ya 'Suriye'de teröristlerle savaşıyorum' mesajını vermek istiyor" demiş.

Gazeteye konuşan Oklahoma Üniversitesi'nden Joshua Landis ise Esad'ın IŞID'ı yönettiğine inanmadığını söylüyor. Landis, muhalif gruplar arasındaki çatışmanın, son birkaç ay içinde Esad'ın başına gelen en güzel şey olduğunu belirtiyor.

Yorumlar (3)
ilhan 9 yıl önce
Işid'in yapmış olduğu kirliliklerden sıyırtmak için suçu şiilere ve Esed'e yıkmışlar. Başlarına bela sarınca ayak oyunlarına başladılar
Ali 9 yıl önce
Esed bu haberinize kızarsa ne yapacaksınız? Hele İranın kulağına giderse ne olacak? Siz ilkeli ve insancıl haberciliğinize devam edip Beşşarın arkasında durmaya devam edin.
Ahmed 9 yıl önce
bu haber asparagas bir haberdir.internetteki görüntülerde İŞİD elemenları pasaportlarını ve kimliklerini yakıyorlar. Esedin verdiği kimliğe ne yapsınlar. Suriyede esed canını zor koruyor kaldıki sınırları korusun. Sanki suriyeye pasaportla giriliyormuş gibi. Dört tarafı açık. İsteyen istediği yerden giriyor. Esed kendisini idare etmiyor ki başkalarını idare etsin. Muhalifler esedin idare kadroları tamamen iran, ırak ve lübnanlı şiilerin idare ettiğini söylüyorlar.Güldürü amaçlı bir haberdir.
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?