banner39

Suriye, kimyasal silah araştırma işbirliğini kabul etti

Suriye, Birleşmiş Milletler'in kimyasal silah araştırma işbirliğini kabul etti

Ortadoğu 29.03.2013, 09:37 29.03.2013, 09:39
Suriye, kimyasal silah araştırma işbirliğini kabul etti

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Birleşmiş Milletler (BM) Şam yönetiminin kimyasal silah kullanılıp kullanılmadığını araştıracak ekibin çalışmaları için gönderilen 'İşbiliği Yöntemleri' mektubuna olumlu yanıt verdiğini duyurdu.

BM tarafından yapılan yazılı açıklamada, Suriye makamlarının Birleşmiş Milletler'le Halep yakınında bir çatışmada kimyasal silah kullanılıp kullanılmadığının araştırılması konusunda verilen mektuba Şam'ın olumlu cevap verdiğini açıkladı. BM Silahsızlanma Komitesi Yüksek Temsilcisi Angela Kane'nin gönderdiği işbirliği içerikli mektubuna olumlu cevap veren Şam yönetimi bu konuda gerekli yardıma hazır olduklarını deklare etti. BM'nin açıklamasına göre Şam yönetiminin işbirliği için 'hevesli' olduğunun da altı çizildi. BM, Şam hükümetinin planı onayladıktan sonra araştırma ekibini acilen bu ülkeye gönderebileceklerini söyledi.

SON ÜÇ AYDA 477 BİN KİŞİ DAHA MÜLTECİ OLDU

Bu arada, Suriye içinde insani durum giderek kötüleştiği belirtildi. İnsani İşler Koordinasyonu Ofisi (OCHA) tarafından verilen bilgiye göre Suriye'de mültecilerin ülke dışına çıkış yapmalarında sıkıntının giderek arttığına dikkat çekildi. OCHA, bugün Suriyeli mülteci sayısının 1.2 milyona ulaştığını belirterek bu kimselerin Mısır, Ürdün, Irak, Türkiye ile Lübnan'a sığındıkları kaydedildi. BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) kayıtlarına göre geçtiğimiz 1 Ocak'tan bu zamana kadar toplam 477 bin 347 kişi daha mülteci oldu. UNHCR, bugüne kadar mülteciler için Bölgesel Sorumluluk Planı kapsamında vaad edilen yardımın ancak yüzde 31'inin (735 milyon dolar) sağlandığı ve bu planın hayata geçirilebilmesi için gerekli desteğin verilmesinin şart olduğu kaydedildi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?