banner15

Suriye kimyasalları Arnavutluk'ta imha edilecek

BM denetiminde Suriye'de tespit edilecek kimyasal silahların Arnavutluk'ta imha edileceği belirtiliyor

Suriye kimyasalları Arnavutluk'ta imha edilecek

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Suriye’nin kimyasal silahlarının nerede imha edileceği ile ilgili müzakerelerin sürdüğü, büyük bir ihtimalle Arnavutluk’a uçaklarla taşınarak orada imha edileceği açıklandı.

Rus diplomatik kaynaklardan edindiği bilgiyi aktaran Kommersant gazetesi, “Önümüzdeki günlerde Suriye’nin kimyasal silahlarının nerede imha edileceği değerlendirilecek. Büyük bir ihtimalle bu ülke Arnavutluk olacak…” ifadelerine yer verdi.

Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (OPCW) Perşembe günü yaptığı açıklamada Suriye’nin kimyasal silah üretim tesislerinin imhası ile ilgili sürecin tamamlandığını açıklamıştı.

Suriye’nin kimyasal silahlardan temizlenmesi ile ilgili planın ilk aşamasının 1 Kasım’da öngörüldüğü şekilde tamamlandığına dikkat çeken Kommersant, ikinci aşamada yaklaşık 1300 tonluk kimyasal maddenin imhası gerçekleşecek.

Kommersant’a konuşan OPCW yetkilileri kimyasal silahların iç çatışma nedeni ile Suriye’de imhasının zorluğuna dikkat çekti ve ABD’ye taşınmasının da düşünülmediğini aktardı. Kommersant’a göre Arnavutluk, ABD’nin bu yöndeki teklifine hayır demeyecek.

Arnavutluk’un tercih edilmesinde 6 yıl önce bu ülkenin Almanya, ABD ve İsviçre’nin katkıları ile kimyasal silahlarını kendi imha tesislerinde hızlı bir şekilde ortadan kaldırması etkili oldu. Kommersant, Arnavutluk’un Enver Hoca döneminden kalan 16 ton hardal gazı ve diğer kimyasal başlıkları 2007’de imha ettiğini hatırlattı. Kimyasal imha için alternatif olarak düşünülen ülkeler Fransa ve Belçika da bu konuda Arnavutluk’a katkı sağlayacak.

Suriye’nin kimyasal silahlardan temizlenmesine Rusya da destek verecek. Suriye’de imha edilmesi planlanan kısım için Rus ekipler hazırlık yapıyor. Rusya’nın 2 milyon dolarlık maddi katkısının yanında bir çok ülke de ekonomik olarak programa destek verecek.

Güncelleme Tarihi: 02 Kasım 2013, 11:23
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48