banner15

Suriye konulu 7'inci Astana toplantısı başladı

Kazakistan'ın başkenti Astana'da 7'incisi düzenlenen Suriye konulu toplantı, Türkiye, Rusya ve İran heyetlerinin ikili görüşmeleriyle başladı

Suriye konulu 7'inci Astana toplantısı başladı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Türkiye, Rusya ve İran heyetleri, Kazakistan'ın başkenti Astana'da 7'ncisi düzenlenen Suriye konulu toplantıda ikili görüşmeler yapıyor.

Taraflar, dün düzenledikleri ön görüşmelerde öncelikli olarak Esed rejiminin cezaevlerindeki tutuklu ve esirlerin serbest bırakılmasını ele aldı.

Türk ve Rus heyetleri, Ritz Carlton Oteli'nde öncelikli olarak rejimin süren ateşkes ihlalleriyle ilgili ikili görüşme gerçekleştiriyor.

Askeri muhalefet heyeti de konakladıkları Grand Esil Otel'de Birleşmiş Milletler (BM) ile yapacakları toplantı öncesinde istişare yapıyor.

Muhalif kaynaklardan alınan bilgiye göre, Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) komutanlarından Ahmed Bırri başkanlığındaki heyet, BM'ye ateşkes ihlalleri, rejimin ve İran destekli milislerin katliamları, rejimin cezaevlerindeki tutukluların durumu ile rejim, İran ve PKK/PYD'nin yaptığı demografik değişikliklerle ilgili dört belge sunacak.

TSİ 12.00'de Türkiye, Rusya ve İran'ın ilk üçlü toplantıda bir araya gelmesi bekleniyor.

 

Güncelleme Tarihi: 30 Ekim 2017, 10:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35