banner39

Suriye konulu 8'inci Astana toplantısında uzlaşma

Kazakistan'daki Suriye konulu 8'inci. Astana toplantısı sona erdi. Toplantıda taraflar, tutukluların serbest bırakılması ve mayınların temizlenmesi konularında uzlaştı

Ortadoğu 22.12.2017, 18:34 22.12.2017, 18:34
Suriye konulu 8'inci Astana toplantısında uzlaşma

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye konulu 8. Astana toplantısı sona erdi. 

Kazakistan Dışişleri Bakanı Kayrat Abdrahmanov'un okuduğu kapanış bildirisinde taraflar, DEAŞ, Nusra Cephesi ve diğer terör örgütleriyle mücadele etmekteki kararlılıklarını yineledi. 

Bildiride, heyetlerin şiddetin azaltılması ve 29-30 Ocak 2018'de Soçi'de yapılması planlanan Suriye Ulusal Diyalog Kongresi'nin hazırlıkları için düzenli şekilde görüşme kararı aldıklarını belirtildi. Abdrahmanov, heyetlerin tutukluların serbest bırakılması, cenazelerin teslim edilmesi, kayıp kişilerin kimliklerinin tespiti için ve UNESCO kültürel miras listesindeki tarihi alanlarda mayınların temizlenmesi için birer çalışma grubu oluşturma kararı aldığını açıkladı. 

Abdrahmanov, 9. Astana toplantısının Şubat 2018'de yapılacağını duyurdu. 

TUTUKLULARIN BIRAKILMASINDA UZLAŞMA

Kazakistan'daki Suriye konulu 8. Astana toplantısında taraflar, tutukluların serbest bırakılması ve mayınların temizlenmesi konularında uzlaştı.

Toplantıya katılan kaynaklardan alınan bilgiye göre, Türkiye, Rusya ve İran heyetleri, tutukluların serbest bırakılması ve tarihi alanlardaki mayınların temizlenmesi konularında anlaşmaya vardı.

Rusya'nın girişimiyle Soçi'de yapılması kararlaştırılan Ulusal Diyalog Kongresi'nin tarihleri de 29-30 Ocak olarak belirlendi.

Heyetlerin sonuç bildirisi üzerindeki çalışmaları sürüyor. 

"SURİYE'DEKİ DURUMUN ÖZETİ BUDUR"

Askeri muhalefet,  bugün Rus heyeti ile de bir görüşme yaptıklarını bildirdi.

Açıklamada, Rusya'nın kendilerine mevcut turda tutuklular, kayıp kişiler ve cenazelerin teslim edilmesi konularında ilerleme sağlanacağı konusunda söz verdiği belirtildi. 

Rus heyetinin Soçi'deki Kongre'ye Mısır, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri'nin  (BAE) de katılabileceğini söylediği bilgisine yer verildi. 

Heyette bulunan Humus temsilcisi Fatih Hassun, Rus heyeti başkanı Aleksandır Lavrentiev'e Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in 11 Aralık'taki Hımeymim askeri üssünü ziyareti sırasında, bir Rus komutanın Putin ile birlikte yürümek isteyen Beşşar Esed'i durdurduğu anın fotoğrafını gösterdi.

Hassun'un "Suriye'deki durumun özeti budur" diyerek gösterdiği fotoğrafa Lavrentiev'in gülerek yanıt verdiği öğrenildi. 

MUHALEFET, REJİMİN KATLİAMLARINI VE PYD/PKK'NIN HAK İHLALLERİNİ BELGELEDİ

Bu arada muhaliflerin, Rus yetkililere bazı belgeler sunduğu öğrenildi.

"Humus Kırsalındaki el-Ganto Beldesinde İşlenen El-Assaf Katliamı" başlıklı belgenin, (2015'te Assaf ailesinden 45 kişinin rejimin hava saldırısında öldürülmesi) ve diğer bölgelerde rejimin yaptığı saldırılara ilişkin olduğu belirtildi.

Ayrıca Suriye'nin kuzeyinde Fırat Kalkanı Harekatı'nda kurtarılan bölgede bazı Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) komutanlarına suikast planlarına ilişkin ele geçirilen ses kayıtları da Rus heyete teslim edildi.

Söz konusu ses kayıtlarında rejimin bazı güvenlik görevlilerinin konuşmalarında ÖSO komutanlarını, Rus saha komutanlığı desteği ile öldürme planlarının geçtiği bilgisine ulaşıldı.

Belgeler arasında PYD/PKK'nın sivillere karşı hak ihlalleri, mülklerine el koymalarını içeren veriler de yer aldı.

8. Astana görüşmelerinin sonuç bildirisinin okunacağı ana toplantının kısa süre içinde başlaması bekleniyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?