Suriye krizinde kritik gün

Bugün Güvenlik Konseyi’nde İngiltere’nin hazırladığı Şam yönetimine yaptırım öngören karar tasarısı oylanacak. Ban Ki-moon Pekin'de Çin'i ve Kofi Annan da Moskova'da Rusya'yı Suriye'ye yaptırım için ikna etmeye çalıştı.

Suriye krizinde kritik gün

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Birleşmiş Milletler ve Arap Birliği özel temsilcisi Kofi Annan’ın dünkü Rusya ziyaretinden Suriye’deki krizin çözümüne yönelik somut bir öneri çıkmadı. BM Güvenlik Konseyi’nde Suriye’ye dış müdaleye imkan tanıyan bir karar tasarısına onay vermeyeceğini yineleyen Moskova yönetimi, krizin çözümü için Annan planı dahilinde geçiş hükümeti kurulması önerisini destekleyeceğini bildirdi.

Bugün Güvenlik Konseyi’nde İngiltere’nin hazırladığı Şam yönetimine yaptırım öngören karar tasarısı oylanacak. New York’taki Suriye Ulusal Konseyi temsilcileri Rusya’dan bu kez süreci tıkamamasını bekliyor.

Batılı ülkelerin desteklediği tasarı, Esad yönetiminin 10 gün içinde ağır silah kullanımına son vermemesi durumunda, askeri müdahaleye kadar varan geniş bir yelpazede yaptırımlara imkan veren 7’inci maddenin devreye sokulmasını içeriyor. Tasarı, ayrıca Suriye’deki BM gözlemci heyetinin ay sonunda bitecek olan görev süresini 45 gün uzatmayı öngörüyor.

İkna turları

Çin-Afrika zirvesi için Pekin'e giden BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon'un görüşmelerinde gündemin ilk sırasını Suriye işgal etti. Suriye'deki BM gözlemci misyonu yeniden uzatılmazsa cuma günü sona erecek. Rusya ve Çin, misyonun mevcut konumuyla sürdürülmesinden yana. Batı ve bölge ülkeleri ise uzatma kararının, Esed'in ağır silahlarını şehirlerden çekmemesi halinde yaptırım kararıyla birlikte alınmasını istiyor.

Ban, Pekin'de yaptığı açıklamada, uluslararası eylemsizliğin, Suriye'de yeni katliamlara kapı açacağı uyarısında bulundu. Batının Esad'ın görevi bırakması için Rusya'dan destek istemesinin gerçekçi olmadığını savunan Lavrov ise, "Esad ayrılmayacak. Ancak biz istediğimiz için değil, ülkenin büyük kesimi hâlâ onu desteklediği için" iddiasında bulundu.

Muhalifler lobi yapıyor

Bu arada, Esad rejimine karşı direnen Suriye Ulusal Konseyi'nin temsilcileri New York'ta yaptıkları basın açıklamasında: "Annan planı sonuca ulaşamamıştır, acilen 7. madde yürürlüğe girmelidir" açıklamasında bulundu.

New York Millenium Hotel'de basın mensupları ile uzun bir toplantı yapan 5 kişilik Suriye Ulusal Konseyi temsilcileri, New York'a Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi üyelerini Suriye hakkında bilgilendirmek için geldiklerini, özellikle Rusya temsilcisine, Esad rejiminin kendi halkına uyguladığı şiddeti anlattıklarını söyledi.

Ulusal Konsey heyeti, şiddetin son iki haftada azalacağı yerde had safhaya ulaştığını, Güvenlik Konseyi'nin Suriye'de demokratik geçişi desteklediğini, ama yapılanların yeterli olmadığını vurgulayan heyet: "Esad rejimi ölümcül tavrını, Annan Planı'na rağmen devam ettiriyor, biz kesinlikle artık 7. maddenin uygulanmasına geçilmesi taraftarıyız. Özel temsilci Annan'ın çabalarını takdirle karşılıyoruz, ancak bu plan Esad'ı durdurmaktan uzak kaldı" dedi.

Ulusal Konsey Sözcüsü Bassma Kodmani, BM Güvenlik Konseyi ziyaretlerini özetlediği konuşmasında Rusya'nın veto ihtimali üzerine: "Rusya'nın Güvenlik Konseyi temsilcisini ziyaret ettik ve Suriye halkının mesajını kendilerine ilettik. Rusya'nın Esad rejiminin yanında durmasının ve 7. maddeyi veto etmesinin çok yanlış bir mesaj olacağını ve Suriye'de ölümlerin artmasına yol açacağını söyledik" şeklinde konuştu.

"7. maddenin Güvenlik Konseyi'nden onay alamaması Suriye halkı tarafından 'Sizin için yapabilecek bir şeyimiz yok, kavgaya devam edin' şeklinde algılanacaktır" diyen, Kodmani, Güvenlik Konseyi üyelerinin Suriye halkını şiddetten kurtarmanın dışında her hangi bir plan üzerinde durmalarının işi akıntıya bırakmak olacağını söyledi ve Esad rejiminin son yaptıkları ile Rusya'yı utandırdığını düşündüğünü sözlerine ekledi.

"Kavga her geçen gün Esad'ın evine daha da yaklaşıyor"

"Özgür Suriye Ordusu kendini rejimin şiddetinden korumak üzere oluşmuştur. Sokaklarda demokratik protesto eylemi yapan halkın üzerine ağır silahlarla saldıran ve bir çok sivil insanın ölümüne sebep olan Hükümet politikaları bu oluşumun sebebidir" diyerek Suriye'deki gelişimi özetleyen Suriye Ulusal Konsey üyesi Najib Ghadbian, bir ülkenin generalinin başka bir ülkeye iltica etmesinin basit bir sorun olmadığının altını çizdi ve Suriye hükümetinin Cumhuriyet Muhafızları Ordusu'nun generalinin, şiddet yanlısı olmak yerine bir başka ülkeye sığındığını hatırlattı.

"Humus'ta edindiğimiz bilgilere göre 400 civarında yaralı var ve biz bunlara ulaşamıyoruz. Şam'da da aynı durum sözkonusu. Ama herşeye rağmen bilinmeli ki, kavga her geçen gün Esad'ın evine biraz daha yaklaşıyor" diyen Ghadbian, "Rusya'dan pozitif anlamda bir umut beslemiyoruz. Güvenlik Konseyi'nde Rus temsilci dışında İngiliz ve Fransız temsilciler ile de görüştük. Eğer Güvenlik Konseyi'nden bir sonuç alamayacağımıza inanırsak Birleşmiş Milletler dışında başka çözüm seçeneklerini araştırırız. Acilen Suriye halkının rejimden korunması lazım" ifadelerini kullandı.

7. MADDE: BM Antlaşması'nın 7. bölümü, Suriye hükümeti'nin ağır silahlarını şehir merkezlerinin dışına çekmemesi durumunda BM ülkelerinin silahlı güçlerine müdahil olma hakkı tanıyor.

Ulusal Konsey üyesi George J. Netto ise bir soru üzerine: "Biz BM Güvenlik Konseyi'nin misyonunu uzatmasını istemiyoruz, bu safhadan sonra ancak 7. maddenin uygulanması ölümlerin azalmasına katkı sağlayacaktır. Rusya bu konuda önce Annan Planı dahil uluslararası duruşu desteklemeli. Suriye Rejimi'nin tavrı Annan Planı'nı uygulanmaz hale getirdi. Eğer 7. madde de veto edilirse biz başka çözüm yollarına yönelmek zorunda kalırız. Bu da uluslararası camia dahil herkes için daha ağır bir yük getirecektir" dedi.


Güncelleme Tarihi: 18 Temmuz 2012, 09:58
banner53
YORUM EKLE

banner39