Suriye Kürtleri: Suriye'nin bir parçasıyız

Suriye'deki Kürtlerin liderlerinden Müslim, yönetime el koyma sırasında Esad'ın ciddi engeller çıkarmadığını söyledi, göz yumduğunu ima etti

Suriye Kürtleri: Suriye'nin bir parçasıyız

Dünya Bülteni /Haber Merkezi

Beşşar Esad'ın askerleri muhaliflerle mücadele için ülkenin kuzeyinden çekilince, PKK'nın Suriye kolu olarak bilinen Demokratik Birlik Partisi'nin (PYD), Kürt nüfusunun yoğun olduğu birçok kentte 'Kontrolü ele geçirdiği' iddia edildi. Esad'ın bu gelişmeye göz yumması ise yeni bir tartışmanın fitilini ateşledi. Bazı çevreler, Esad'ın Kürt kartını açtığı yorumunu yaparken bazıları da 'Suriye'de özerk Kürt bölgesi mi kuruluyor?' sorusunu gündeme getirdi.

Halep eyaletindeki Kobani, Afrin ve Cinderis kentlerinin yanı sıra Haseke eyaletindeki Amude, Derek, Efrin beldeleri ile El Darbasiye ve Ra's al-Ayn'ı kontrol altında tuttuğu belirtilen Kürt gruplarını çatısı altında toplayan PYD'nin Başkanı Salih Muhammed Müslim, etkinliklerini arttırma konusunda Esad'ın kendilerine ciddi bir engel çıkarmadığını söyledi.

Aşkam Gazetesi'nden Helin Alp'e konuşan Müslim'in açıklalarından bazılar şöyle:

"MUHALİFLER KÜRTLERİN VARLIĞINI TANIMIYOR"

Suriyeli Kürtlerin can güvenliğini sağlamak için Kürt kentlerinde kontrolü ele geçirdik. Çünkü ülkede çok büyük bir kaos yaşanıyor ve bu ortam Kürtler için ciddi bir tehdit. Esad muhaliflerini temsil eden Suriye Ulusal Konseyi de, Kürtlerin varlığını ve haklarını tanımıyor. Bu nedenle ilişki geliştiremiyoruz. PYD ve birlikte hareket ettiğimiz Kürt gruplarının, halkımızı korumak için devreye girmesinden doğal ne olabilir? PYD'nin öncülüğünde, halkımızla birlikte yönetime el koyduk.

"SURİYE'NİN PARÇASIYIZ, ÖZERKLİK TALEBİMİZ VAR"

Esad'ın Kürt illerinde bize destek verdiği söylenemez. Hatta Esad güçleriyle yer yer çatışmalarımız oldu. Bu çatışmalardan dolayı ölenler de var. Ama Esad'ın, bize tam olarak karşı koymadığı da bir gerçek. Biz Suriye'nin bir parçasıyız. Kültürel ve anayasal haklarımızın demokratik çözüm yoluyla verilmesini istiyoruz. Bu çerçevede demokratik özerklik talebimiz var. Ancak bizim istediğimiz özerklik, Irak'ta Barzani'nin ilan ettiği gibi sınırları çizili bir otonomi değil, Kürt varlığının tanınmasıdır. Ulusal haklarımızı, ana dilimizi dilimizi kullanmak istiyoruz. Sözünü ettiğimiz demokratik özerklik bu talepleri kapsıyor. Bunu da Suriye'deki karşıklık stabilize olmadığı sürece ilan etmeyiz.

"TÜRKİYE'NİN KÜRT FOBİSİ VAR"

Türkiye'nin, Suriye'deki Kürtlerin özerkliği konusundaki kaygılarını yersiz buluyoruz. Bizim Türkiye halklarına sempatimiz de var. Suriye Kürtlerinin en temel haklarını istemesi, Türkiye'de neden doğal karşılanmıyor. Türkiye'nin bir 'Kürt' fobisi var. Bundan kurtulması gerekiyor.

PKK ile organik bir ilişkimiz yok. Ancak ideolojik ve felsefi yakınlığımızın olması da doğal. Çünkü PKK'nın içinde de bu halkın çocukları var. Kontrolü ele geçirdiğimiz kentlerdeki PKK bayraklarını böyle izah edebilirim. Halkın arasında PKK'nın da, Barzani'nin de sempatizanları olabilir. Buna engel olamayız, olmak da istemeyiz.

Güncelleme Tarihi: 25 Temmuz 2012, 11:43
banner53
YORUM EKLE

banner39