banner39

Suriye Milli Ordusu İdlib operasyonuna başladı

Suriye Milli Ordusu; II.Tümen; I.Kolordu; Sultan Murat Tümeni Genel Komutanı Fehim İsa, İdlib’de Suriye Milli Ordusu olarak Türk Silahlı Kuvvetleri ile birlikte operasyona “Bismillah” dedik " açıklaması yaptı

Ortadoğu 20.02.2020, 15:32 20.02.2020, 16:00
Suriye Milli Ordusu İdlib operasyonuna başladı

Suriye Milli Ordusu; II.Tümen; I.Kolordu; Sultan Murat Tümeni Genel Komutanı Fehim İsa sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, İdlib’de Suriye Milli Ordusu olarak Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ile birlikte operasyona “Bismillah” dedik " dedi.

TSK topçu birlikleri, Serakib'deki rejim hedeflerini vuruyor.

Bölgeden gelen haberlere göre Suriye Neyrab bölgesinde, Neyrab'ın büyük bölümü TSK desteğiyle Suriye Milli Ordusu'nun kontrolüne geçti, çatışmalar devam ediyor. Rejime ait 3 tank imha edildi, çok sayıda Esed rejimi ve İranlı militan öldürüldü.

Hamza Özel Kuvvetler Tümeni Komutanı Seyf ebubekir, Suriye Milli Ordusu'nun Türk Silahlı Kuvvetleri'nin desteğiyle İdlib'in kırsalındaki rejim noktalarına operasyon başlattığını duyurdu.

 Al Jazeera, Suriye Milli Ordusu'nun, Neyrab'ın bir kısmını kontrol altına aldığını bildirdi.

Ruslar ise bölgeye hava saldırısı düzenliyor.

Astana anlaşmaları ve Soçi mutabakatını hiçe sayarak İdlib'in güneyinde ilerleyen Beşşar Esed rejimi güçlerine karşı operasyon başlatan ılımlı askeri muhalifler, Neyrab köyüne girdi. Köyde şiddetli çatışmalar devam ediyor.

Muhalifler, rejim güçlerinin İdlib'in güneyinde ele geçirdiği yerleşimleri geri almak için başlattıkları operasyonda, Serakib ilçesinin kuzeybatısında yer alan Neyrab köyüne girdi.

Köydeki rejim hedeflerine yönelik topçu atışlarının ardından karadan ilerlemeye başlayan ılımlı askeri muhalifler, rejime ait bir tank ve bir de zırhlı personal taşıyıcıyı imha ederken, bir tankı da ele geçirdi.

Köyde, ılımlı askeri muhalifler ile rejim güçleri arasında şiddetli çatışmalar sürüyor.

Neyrab, 3 Şubat'ta rejim güçlerinin eline geçmişti.

Serakib ilçesi, Şam ile Halep'i birbirine bağlayan M5 karayolu ile İdlib-Lazkiye-Halep bağlantısını sağlayan M4 karayolunun birleştiği stratejik bir noktada yer alıyor.

- Astana anlaşmaları ve Soçi mutabakatına uymadılar

Suriye'nin kuzeybatısındaki İdlib, neredeyse iç savaşın başından bu yana muhaliflerin ve rejim karşıtı silahlı grupların kalesi niteliğinde bulunuyor. İç göçle nüfusu 4 milyona ulaşan İdlib'in merkezi 2015'te muhaliflerin kontrolüne geçti. İdlib rejimin en yoğun hedef aldığı bölgelerin başında geliyor.

Türkiye, Rusya ve İran'ın katıldığı, 4-5 Mayıs 2017'deki Astana toplantısında, İdlib ve komşu illerin (Lazkiye, Hama ve Halep vilayetleri) bazı bölgeleri, Humus ilinin kuzeyi, başkent Şam'daki Doğu Guta ile ülkenin güney bölgeleri (Dera ve Kuneytra vilayetleri) olmak üzere 4 "gerginliği azaltma bölgesi" oluşturuldu. Ancak rejim ve İran destekli teröristler, ateşkes ilanıyla durumun muhafaza edilmesinin kararlaştırıldığı 4 bölgeden 3'ünü Rusya'nın hava desteği sayesinde ele geçirdi ve İdlib'e yoğunlaştı. Rejim güçlerinin Eylül 2018'de askeri yığınağına hız vermesi üzerine, Türkiye ve Rusya, 17 Eylül 2018'de ateşkesi güçlendirmek için Soçi'de ek mutabakata vardı. Saldırılarına kısa bir süre ara verdikten sonra yeniden başlayan rejim güçleri, Mayıs 2019'da bölgeyi tümüyle ele geçirmek için kara operasyonu düzenledi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, 10 Mayıs 2019'da yaptığı açıklamada, rejim unsurlarının İdlib’in güneyine yönelik artan saldırı ve tacizlerinin 6 Mayıs’tan itibaren kara harekatına dönüştüğüne dikkati çekmişti.

Rejim ve destekçileri bu tarihten itibaren, Kefrenbude, Han Şeyhun, Maraatinüman, Serakib gibi büyük ilçelerin yanı sıra İdlib'in güneyi ve güneydoğusu, Hama'nın kuzey ve doğu kırsalı ile Halep'in güney ve batı kırsalında çok sayıda yerleşimi yoğun topçu ve hava saldırıları neticesinde ele geçirdi.

17 Eylül 2018'deki Soçi mutabakatından bu yana rejim ve destekçilerinin İdlib'e saldırılarında 1800'den fazla sivil can verdi. Ocak 2019'dan bu yana göç edenlerin sayısı 1 milyon 942 bini buldu.

Kaynak: Ajanslar, AA

Yorumlar (1)
kılıç 2 yıl önce
ALLAH YARDIMCISILARI OLSUN CANIMIZLA MALIMIZLA MEHMETCİKLE BİRLİKTEYİZ.
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?