banner39

banner35

Suriye muhalefeti Cenevre için şartlarını açıkladı

52. Münih Güvenlik Konferansı'nda konuşan Suriye muhalefeti Sözcüsü Salim el-Muslat, Cenevre'de masaya oturmaları için şartlarını bildirdi.

Ortadoğu 12.02.2016, 23:13 02.05.2016, 09:39
Suriye muhalefeti Cenevre için şartlarını açıkladı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye muhalefeti sözcüsü Salim el-Muslat, "Çocuklarımıza ekmek ulaştırılsın, kadınlarımız Esed'in hapishanelerinden çıkartılsın Cenevre'de masaya otururuz" değerlendirmesinde bulundu.

52. Münih Güvenlik Konferansı ve Suriye Destek Grubu toplantısı için Münih'te bulunan El-Muslat, yaptığı açıklamada, Suriye’de kuşatma altındaki bölgelere insani yardım ulaştırılması ve şiddetin bir hafta içerisinde durdurulması konusunda varılan uzlaşmaya yönelik, "Rusya’nın altına imza attığı mutabakata bağlı kalıp kalmayacağını, verdiği sözlerin arkasında durup durmayacağını bekleyip görelim" ifadelerine yer verdi.

Sağlanan uzlaşıda önemli ve olumlu unsurlar olduğuna dikkati çeken sözcü El-Muslat, “Suriye halkının yanında olan dostlarımıza, komşularımıza güveniyoruz. Ancak asıl kilit mesele şu, Rusya’ya güvenebilir miyiz? İşte bunu önümüzdeki günlerde göreceğiz” dedi.

İNSANİ YARDIMDA KRİTİK GÜN 

Kuşatılmış bölgelere gıda ve tıbbi yardımın “hemen” başlatılması konusundaki mutabakatın ayrıntıları hakkında bilgi veren Salim el-Muslat , “Bize ilk insani yardımın hemen yarın ulaştırılacağı bilgisi iletildi. Dostlarımızın sözlerine inanıyoruz. Mutabakatın hayata geçirilmesi için Rusya’ya gerekli baskının da yapılacağına inanıyoruz” dedi.

Anlaşmanın hayata geçirilmesi halinde çok sayıda insanın hayatının kurtarılacağını söyleyen El-Muslat, bunun aynı zamanda siyasi süreçte yol alınmasına katkı sağlayacağını da dikkati çekerek, "Ana hedefimiz Suriye’de siyasi geçiş sürecinin sağlanması. Ancak bu insani yardımın yapılması ile ancak mümkün olabilir" sözlerine yer verdi.

MÜZAKERE İÇİN İNSANİ YARDIM ŞARTI

Salim el-Muslat, Rusya’nın terör örgütlerine yönelik hava bombardımanını sürdüreceği açıklamasına ilişkin de Rusya'nın Suriye’ye terörle mücadele edeceği iddiasıyla geldiğini hatırlatarak, ''Ancak sivil halkı, altyapıyı, okulları, hastaneleri ve sivilleri hedef aldı. Rusya yüzde 5 oranında IŞİD’i, yüzde 95 oranındaysa sivilleri hedef alıyor. Suriye’deki sivil kayıpların yüzde 70’u Rusya’dan kaynaklanıyor. Artık bu sona ermeli" diye konuştu.

Cenevre görüşmeleri uyarınca “ateşkesin” ancak siyasi geçiş süreciyle görüşülebileceğini söyleyen Salim el-Muslat , “Esed iktidarda olduğu sürece, milisler var olduğu müddetçe ateşkesi konuşamazsınız” dedi.

El Muslat, Cenevre görüşmelerinde yeniden masaya oturabilmeleri konusunda, "Çocuklarımız açlıktan ölürken, kadınlarımız Esed’in hapishanelerindeyken, siviller Rusya tarafından hedef alınırken görüşemeyiz. İnsani yardım ulaştırılırsa Cenevre’ye daha kolay gidilebilir. Çocuklarımıza ekmek ulaştırılsın, kadınlarımız Esed’in hapishanelerinden çıkartılsın Cenevre’de masaya otururuz'' ifadelerini kullandı.

 

Yorumlar (0)
25
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?