banner15

Suriye muhalefeti İstanbul'da konsey kuracak

Suriye muhalefeti Esad'dan sonra iktidar boşluğu oluşmaması için İstanbul'da bir araya gelip geçici konsey kurmayı planlıyor

Suriye muhalefeti İstanbul'da konsey kuracak

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye muhalefeti, Beşşar Esad rejiminin çökmesi halinde bir otorite boşluğu oluşmaması için İstanbul'da bir araya gelerek bir Geçici Ulusal Konsey kurmayı planlıyor. İstanbul'da toplanan muhalifler, konseyin Suriye'deki göstericilerin rejimi devirmesine yardımcı olmasını ve hükümet düştüğünde de otorite boşluğunu doldurmasını hedefliyor.

Ulusal Geçiş Konseyi'nde Suriye'deki bütün etnik, dini, ideolojik ve coğrafi gruplardan temsilcilerin yer alması planlanıyor. Önde gelen muhalif isimlerden Amr El Azm, ABD'den İstanbul'a yola çıkmadan önce İsrail'in Jerusalem Post gazetesine yaptığı açıklamada "Bütün dahili ve harici muhalefetin burada birlikte olduğundan emin olmalıyız, aksi takdirde çalışmaz" diye konuşuyor.

Suriyeli muhalifler, rejime karşı güç birliği yapmak için daha önce de ikisi Türkiye birisi Brüksel'de olmak üzere 3 kez bir araya gelmişlerdi. Azm, bu sefer muhaliflerin bir konsensüs sağlayacaklarını ve bunu mümkün olduğunca hızlı yapacaklarını dile getiriyor. Amr El Azm, "Türkler bu konsensüsün mümkün olduğunca kısa sürede sağlanması için bastırıyorlar. Pazar günü (bugün) bir deklarasyon yayınlamayı umuyoruz" diye belirtiyor.

Geçtiğimiz Cuma günü bir grup Ortadoğu uzmanı, ABD Başkanı Barack Obama'ya Esad'a yaptığı çekil çağrısını öven bir mektup göndermişlerdi. Mektuba imza atanlar arasında olan Amr El Azm, 1998-2006 yılları arasında Suriye'de yaşamış bir antropolog. Azm, halen Ohio'daki Shawnee Üniversitesi'nde öğretim görevlisi olarak çalışıyor.

Amr El Azm, geçen yıl Esma Esad tarafından kültürel miras ve kalkınmaya ilişkin bir proje için Suriye'ye çağırılmıştı. Ancak Şam'a dönen Azm, daha sonra bu kararından pişman olmuştu.

Azm, Antalya'da düzenlenen muhalifler toplantısına da katılmıştı. Ardından Suriye yönetiminin "hain" olarak ilan ettiği Azm, kendisine iki kez FBI ajanlarının ziyaret ettiğini belirtiyor. Suriye yönetimi ise "hainler" diye nitelediği muhaliflerin FBI tarafından korunduğunu öne sürüyor.

Güncelleme Tarihi: 21 Ağustos 2011, 12:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35