banner39

Suriye muhalefeti, Nusra'nın ayrılık kararından memnun

Ahraru'ş Şam, Nusra'nın el-Kaide'den ayrılmasını memnuyetle karşıladığını bildiren bir açıklama yayınladı

Ortadoğu 30.07.2016, 10:07 30.07.2016, 11:23
Suriye muhalefeti, Nusra'nın ayrılık kararından memnun

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

El-Kaide lideri Zevahiri'nin ümmetin hayrı için Suriye'deki alt kolu Nusra'nın gruptan ayrılabileceğini söylemesinin ardından Suriye'deki güçlü ve silahlı muhaliflerden Ahrar'uş- Şam'da memnuniyetini bildiren bir açıklama yaptı.

Açıklamada, "Kendilerine yaptığımız tavsiyeleri önemseyip bu adımı atmaları sebebiyle kardeşlerimize teşekkür ediyoruz. Geç de olsa el-Kaide örgütüyle bağların koparılması, Suriye sahasında ki direniş gruplarının askeri alanda beraber hareket etmelerini sağlayacak bir oluşumun önün açacaktır" denildi.

Middleeasteye'ye açıklama yapan Ahraru'ş- Şam ayrıca Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın af kararını " gülünç" bulduklarını ifade etti. Açıklamada, "Böyle bir teklif yaparak kendi meşruiyetini sağlamaya çalışıyor. Biz rejim ile başa çıkmanın tek yolunun savaş olduğunu öğrendik" denildi.

Halep Kent Konsey Başkanı Hacı Hasan, insani koridor haberinin yalan olduğunu, hastane ve okullardaki sivillerin bombalanması devam ederken insanların böyle bir koridordan geçmelerinin mümkün olmadığını, açılan korişdordan sadece az sayısa Rus vatandaşının geçebildiğini söyledi.

CULANİ'NİN AÇIKLAMASI

 Ebu Mus’ab el-Zerkavi döneminden beri grup içerisinde yer alan Ebu Muhammed el-Culani Nusra grubunun liderliğini yapıyor.

Culani, örgütün Suriye devrimini kurtarmak için terör örgütü El Kaide ile bağını kopardığını açıkladı. Nusra Cephesi'nin yeni ismi "Şam Fethi Cephesi" oldu. Culani, "Şam Fethi Cephesi'nin herhangi bir dış bağlantısı olmayacak. Yeni grubun amacı, Suriye'deki mücahid grupların arasındaki mesafeleri yakınlaştırmaktır. El Kaide ile bağlantımızı kesmek uluslararası arenaya bahane vermek istemeyen Suriye halkının isteği üzerinde oldu. Bizim durumumuzu anlayışla karşıladığı için için El Kaide'ye teşekkür ederiz" ifadelerini kullandı.

Suriye'de Esad'e karşı savaşan Nusra Cephesi, El Kaide'ye biatından dolayı BM tarafından terör örgütü listesine alınmıştı. Suriye’deki diğer muhalifler grupların, sahada en etkili gruplardan biri olarak gösterilen Nusra Cephesi’ne, terör örgütü listesine alınmasına neden olan El Kaide bağlantısını kesmesi için baskı yaptığı biliniyordu. Ancak Nusra Cephesi, bu baskıya karşı direniyordu.

El-Kaide lideri Zevahiri'nin yardımcısı Ahmed Hasan Ebul Hayr tarafından okunan mesajda verilmişti:

"Eğer örgütle bağınız, sizin birliğinize ve tek vücut olarak operasyon yapmanıza mâni oluyorsa, bu örgütsel ilişkiden vazgeçebilirsiniz."

banner53
Yorumlar (0)
14
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?