banner39

Suriye muhalefeti son kararı Paris'te verecek

Suriyeli muhalifler, 17 Ocak'ta Paris'te toplanarak Cenevre 2 konusunda son kararı verecek

Ortadoğu 08.01.2014, 12:12 08.01.2014, 14:47
Suriye muhalefeti son kararı Paris'te verecek

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi 

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK), Cenevre-2 konferansına katılıp katılmayacağı ile ilgili kararı 17 Ocak’ta Paris'te yapılacak toplantıda belirleyecek.

Suriye’nin geleceğinin masaya yatırılacağı Cenevre’deki toplantı için hazırlıklar sürerken, muhalifler konferansa katılma konusunda kararı netleştiremedi.

22 Ocak'ta yapılacak konferans konusunda beş gün önce yapılacak toplantıda nihai karara varılması bekleniyor.

İlk buluşma İspanya'da 

Öte yandan, Cenevre-2 Konferansı öncesinde 150 kadar Suriyeli muhalif, 9-10 Ocak'ta İspanya'nın güneyinde Endülüs bölgesindeki Cordoba kentinde toplanacak.

İspanyol hükümetinin lojistik desteğinde gerçekleştirilen toplantıda öncelikli hedef, konferans öncesinde ''muhalif gruplar arasındaki uzlaşı noktalarını belirlemek'' olarak açıklandı.

Suriyeli muhaliflerin toplantıya katılımının çok yüksek düzeyde olduğuna dikkat çekildi. Suriye Ulusal Koalisyonu'nda kendisinin temsil edildiğini düşünmeyen grupların da Cordoba'da olacağı belirtilirken, ''tüm Suriyelilerin kendini entegre olmuş hissedeceği, ılımlı ve modern bir muhalefet platformu oluşturulmasının hedeflendiği'' vurgulandı.

Bu arada Suriyeli muhaliflerin Cordoba'daki toplantısına evsahipliği yapan Arap Evi kurumunun genel direktörü Eduardo Lopez Busquets, Cenevre-2 Konferansına hazırlık anlamında ''karmaşık gibi görülen ancak önemli bir toplantı'' olacağını söyledi. Basına açıklama yapan Busquets, Cordoba'daki toplantıya ABD, Rusya ve AB'nin de destek verdiğini belirtti. 9-10 Ocak tarihlerinde yapılacak toplantıların iki aşamalı olacağını kaydeden Busquets, ''İlk aşamada bu toplantının başaktörü olan Suriyeli muhalifler bir araya gelecekler. Ülkelerindeki mevcut durum karşısında birliklerini artıracak uzlaşma noktalarını diyalog yoluyla genişletmeye çalışacak Suriyeli muhalifler, ikinci aşamada İspanya Dışişleri Bakanı Garcia Margallo ile görüşecekler'' dedi. Genel direktör, farklı gruplardan oluşan Suriyeli muhaliflerin ''çok bölünmüş'' olduklarını ancak ''bu bölünmüşlüğün en aza indirilmesi, Suriye'ye gelecekte barış ve demokrasinin getirilmesi konularında hepsinin hem fikir olduğunu'' savundu.   

3. kez İspanya'da toplanacak Suriyeli muhalifler, ilk olarak 30 Mart 2012 tarihinde Madrid'de İspanya Dışişleri Bakanı Jose Manuel Garcia Margallo ile bir araya gelmiş, daha sonra 2013'ün 20-21 Mayıs tarihlerinde Madrid'de bir toplantı organize etmişlerdi.

Bu arada Suriyeli muhalifleri ağırlamak için Cordoba'daki Parador Nacional de la Arruzafa oteli kapatılırken, polis, jandarma ve gizli servisten oluşan 400 kişilik güvenlik ekibinin görev yapacağı bildirildi.

Suriyeli muhalifler, yarın toplantının açılışını yaptıktan sonra UNESCO Dünya Mirası listesine bulunan Cordoba'daki tarihi cami-katedral önünde aile fotoğrafı çektirecek. Muhaliflerin iki günlük toplantısı sonunda 10 Ocak Cuma günü basın toplantısı düzenlenecek.

Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?