banner39

Suriye muhalefeti sonunda birleşti

Suriye'deki rejim karşıtı protestolar altıncı ayı geride bırakırken, muhalifler sonunda birleşti, Arap basını ise durumu olumlu olarak gördü

Ortadoğu 03.10.2011, 15:42 03.10.2011, 18:05
Suriye muhalefeti sonunda birleşti

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Suriye muhalefeti hafta sonu Türkiye’de bir araya gelerek yeni yol arayışı için toplantı düzenledi. Arap kamuoyu başta olmak üzere dünya ise toplantıyı yakından takip etti.

Eş- Şark'ül Evsat gazetesi, Suriye muhalefetinin Esad karşıt gösterilerin Mart ayında  başlamasından bu yana muhalefetin ilk kez saflarını birleştirmeyi başardığını aktardı

Gazetedeki haber yorumda, bir konsey etrafında bir araya gelen muhaliflerin, Suriye muhalefetinin geniş kesimlerini bir araya getirdiğini dile getirdi. Muhalefet tarafından oluşturulan konseye sürekli başkan seçilmeyip yerine dönemsel başkanlık sisteminin getirilmesine de haber yorumda dikkat çekildi.

Suriye'de Baas güçlerinin hakimiyetindeki basında ise toplantı dış faktörlerle açıklanmaya çalışıldı. San'a Haber Ajansı haberinde Suriye Müslüman Kardeşler lideri Şukfa’nin zımni olarak NATO müdahalesi çağrısında bulunduğunu da öne sürdü. Haberlerde, NATO’nun Libya operasyonu sırasında hayatını kaybeden yüzlerce masum sivilin varlığına da dikkat çekildi.

El Vatan gazetesi ise gelişmeyi 'Suriye içi muhalefet, dış muhalefetin kendisini aşamayacağını, çünkü kendilerinin daha geniş tabana sahip olduğunu savundu' şeklinde gördü.

SURİYE İÇ MUHALEFETİ İSTANBUL KARARLARINA TEPKİLİ

Suriye içerisindeki muhaliflerin, İstanbul’da kurulan ve tüm muhaliflerin liderliğini yapacağı öne sürülen örgütü “komplo” olarak niteledi.

El Alem televizyonuna açıklamada bulunan Suriye içerisindeki muhalifler, İstanbul toplantısına katılanların büyük bir çoğunluğunun yabancıların Suriye’nin içişlerine müdahale etmesini istediklerini belirterek bu girişimin yurt içindeki ve yurt dışındaki muhalif gruplar arasındaki görüş ayrılıklarını derinleştireceğini ifade ettiler.

Suriye içerisindeki muhaliflerden Bessam Hüseyin, İstanbul toplantısından çıkan kararları reddettiklerini belirterek başından beri bu tür toplantılara katılmadıklarını vurguladı ve bu tür toplantıların silaha başvurularak Suriye’ye dış müdahalenin zeminini yaratmayı amaçladığını söyledi.

“İstanbul’da yapılan bir toplantı değil, Suriye halkına karşı girişilmiş bir komplodur” diyen Hüseyin, yurt dışındaki muhaliflerden politikalarını gözden geçirmelerini ve Suriye halkı ile ilişkilerini güçlendirmelerini istedi.

Muhyiddin Muhamemd de İstanbul’da yapılan toplantıya katılanların Suriye halkının temsilcileri olmadığını belirterek “hatta bu toplantılara katılanların elinde Suriyelilerin kanı bulunmaktadır” dedi.

İstanbul’da toplanan ve tüm Suriye muhalefetine liderlik yapmak amacıyla ulusal konsey oluşturan grupları, yabancılardan yardım almakla suçlayan Muhyiddin Muhammed, şiddete, taifeciliğe ve dış müdahaleye karşı çıkan Suriyeli muhaliflerin İstanbul’da kurulan örgütü kabul etmesinin mümkün olmadığını söyledi.

Öte yandan bölge basını, Suriye’deki muhaliflere liderlik etmek iddiasıyla İstanbul’da kurulan örgütle ilgili farklı yorumlarda bulundu.

SURİYE MUHALEFETİ MİLLİ KONSEY'İ CUMARTESİ GÜNÜ KURULMUŞTU

İstanbul'da biraraya gelen muhalefet temsilcileri, Milli Konseyi cumartesi günü kurmuşlardı. Muhaliflerden Paris'te akademisyen olan Burhan Ghalioun, Milli Konsey'in amacını "Her türlü insan gücünü harekete geçirerek Beşar Esad yönetimini devirmek" olarak açıklamıştı.

Ghalioun, yeni teşkil edilen bu yapının uzun süredir yasaklı olan Müslüman Kardeşler'den Kürtlere, Süryanilere kadar geniş bir yelpazede Suriye muhalefetini bir araya getirebilmiş olmasını da "tarihi" olarak nitelemişti.

Suriye Milli Konseyi, uluslararası müdahaleyi reddederken, rejim tarafından her gün sivil halka karşı işlenen katliamların önünde birleşik bir cephe oluşturmayı' da amaçlıyor

Yorumlar (0)
21
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?