banner39

Suriye muhalefeti tek meşru temsilci

Fas’ta yapılan Suriye Dostları Konferansı’nda 130 ülke Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Koalisyonu’nu (SMDK) ülkenin yegane meşru temsilcisi olarak tanıma kararı aldı

Ortadoğu 12.12.2012, 16:55 12.12.2012, 18:22
Suriye muhalefeti tek meşru temsilci

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Fas'ta toplanan Suriye'nin Dostları Toplantısı'ndan önemli bir karar çıktı. Karara göre Suriye'deki muhalefet Koalisyonu tek meşru temsilci olarak tanındı.

Bu kararın ardından Fransa, Suriye muhalefetinin silahlandırılması konusunda muhalefetin hazır olmadığını açıkladı.

BM Güvenlik Konseyi, Suriye'deki çatışmaları sona erdirmesi için göreve çağrılacak.

Washington yönetimi de toplantı arefesinde muhalif kesimi resmen tanıdığını açıklamıştı.

ABD’nin bu adımı Suriye konusunda çözüm yolunu tıkamakla eleştirilen Rusya’yı şaşırttı.

Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Beşar Esad’ın muhatap alınmamasının Cenevre anlaşmasında yer alan ‘diyaloğun başlaması için tarafların görüşmesi’ önerisine aykırı olduğunu dile getirdi:

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, diplomatik çabalar için bir takvim oluşturulmasını istedi.

Suriye’nin Dostları toplantısında imzalanması beklenen bildirgede ‘Suriye’de rejimin geçerliliğini yitirdiği, Beşar Esad’ın kenara çekilip siyasi geçiş sürecine engel olmaması gerektiği’ yazıldığı belirtiliyor.

KATAR, SURİYE'NİN YENİDEN İMARI VE SIĞINMACILARA YARDIM İÇİN ULUSLARARASI KONFERANS İSTEDİ

Katar Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Şeyh Hamad bin Casim bin Cabir Al Sani, Suriye halkının Esed rejimini devirmeye ve zaferini tamamlamaya çok yakın olduğunu belirtti.

Fas'ın Marakeş kentinde düzenlenen Suriye Halkının Dostları Grubu toplantısında konuşan Al Sani, Marakeş toplantısı önceki toplantılardan farklı olduğunu söyledi. Casim, ''Bugün uluslararası toplum Suriye halkını desteklemeye her zamankinden daha istekli'' diye konuştu.
Casim, Suriye muhalefetinin siyasi ve askeri kanadının birleşmesi nedeniyle Suriye halkının Esed rejimini devirmeye ve zaferini tamamlamaya çok yakın olduğunu ifade etti.

Uluslararası toplumu Suriyeli sığınmacılara insani yardım sağlanması ve Suriye topraklarında savaşan halka destek olunması konusunda hızlı davranmaya çağıran Casim, Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu'nu (SMDK) tanımaması için hiçbir ülkenin bahanesi olmadığını vurgulayarak, SMDK'nın tanınmasının Suriye'de geçiş sürecinin başlatılabilmesi için zorunlu bir adım olduğunu ifade etti.

Casim, BM-Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi El-Ahdar el-İbrahimi'nin en önemli görevinin Suriye'de, yönetim değişikliğini sağlamak olduğunu kaydederek, Suriye'nin yeniden imar edilmesi ve sığınmacılara yardım edilmesi için uluslararası bir konferans toplanmasını teklif etti.

Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil el-Arabi de, Katar Başbakanı Casim'in Suriye'nin yeniden imar edilmesi ve sığınmacılara yardım edilmesi için uluslararası konferans düzenlenmesi önerisini onayladığını belirtti.

Arabi, ABD ve Rusya arasındaki son toplantıların Rusya'nın Suriye krizine yönelik tutumuna ilişkin olumlu sinyaller verdiğini söyledi.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Suud el-Faysal ise, Suudi Arabistan'ın Suriye Halkının Dostları Grubu toplantısında Suriye halkına ve sığınmacılara destek olacağını açıkladı.

Daha önce de Tunus, İstanbul ve Paris de düzenlenen konferans, Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu'nun (SMDK) kuruluşundan sonra düzenlenen ilk 'Suriye dostları' toplantısı olma özelliğini taşıyor.

SURİYE ULUSAL KOALİSYONU'NDAN 'NUSRET CEPHESİ' TALEBİ

Öte yandan, Suriye Ulusal Koalisyonu lideri Muaz el-Hatib'in, ABD'den, Nusret Cephesi'nin terör örgütleri listesinden çıkarılmasını istediği bildirildi. Suriyeli muhaliflerin, dinin, Suriye'deki direnişte en önemli faktör olduğunu düşündükleri için bu istekte bulundukları kaydediliyor. Muhalifler, bazı partiler arasında anlaşmazlıklar olsa da hedeflerinin aynı olduğunu söylüyor. ABD, Nusret Cephesi'ni el-Kaide ile bağlantılı bir örgüt olarak görüyor.

ABD'li yetkililer ise, Nusret Cephesi'nin adını anmadan, Suriyeli muhalifleri ''aşırılar''a karşı sağlam bir duruş edinmeye çağırdı.

NUSAYRİLER'E SİVİL İTAATSİZLİK ÇAĞRISI

Suriye Ulusal Koalisyonu lideri Muaz el-Hatip, ayrıca, Suriye'deki Nusayri azınlığa sivil itaatsizlik çağrısında bulundu. Muaz el-Hatip, Suriye'deki rejimin hem Sünnilere hem Nusayrilere baskı yaptığını söyledi.

Suriye'deki pek çok Nusayri'nin, iktidarın Sünnilere geçmesi halinde kendilerinden intikam alınacağından korktuğu bildiriliyor.

 

 

 

 

banner53
Yorumlar (0)
9
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?