banner39

Suriye muhalefetinde iç savaş korkusu

Suriye'de muhalefet Baas ordusuna karşı ayaklanırken; bazı eylemciler de ülkede iç savaş tehlikesini dile getiriyor

Ortadoğu 30.09.2011, 12:23 30.09.2011, 15:12
Suriye muhalefetinde iç savaş korkusu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Baas ordusundan kaçan bazı askerler yeni askeri birlikler kurup muhalifler ile birlikte silahlı mücadeleye başladı.

Suriye’de Beşar Esad liderliğindeki Baas rejimine karşı gösteriler devam ederken; Suriyeli bazı muhalifler ülkede iç savaş çıkmasından endişe ediyor.

Suriyeli muhalifler Suriye askerlerine karşı saldırı düzenlediklerini ve yedi askerin bu saldırıda öldürüldüğüne dair ilk defa açıklama yaptı.

Reuetrs haber ajansına konuşan Suriyeli muhalifler, operasyonların sürdüğü Rastan kentinde Suriye askerlerine karşı saldırı düzenlendiğini ve saldırıda yedi Suriye askerinin öldürüldüğünü açıkladı.

Diğer taraftan Suriye’nin önde gelen muhalifleri de ülkede gösterilerin oranındaki düşüşe dikkat çekti.

"İÇ SAVAŞ HEPİMİZİ ETKİLER"

AFP’ye konuşan  Baas rejimine karşı muhalif sesini yükseltenler arasında yeralan 71 yaşındaki Mişhel Kilo, ülkede iç savaştan endişe etitğini dile getirdi. Kilo, Suriye’de gösterilerin azaldığını buna karşın silahlı çatışmaların artığını ifade etti.

Baas rejiminin halka uyguladığı baskıların kabul edilemez olduğunun altını çizen Kilo; ülkede silahlanmanın arttığını ve Esad’ın düşmesi halinde ülke içinde kaos olabileceğini ifade etti.

Suriye muhalefetinin silahlanmasının ‘büyük bir risk’ olduğunun altını çizen  Kilo, muhalefetin silahlanmasının çok riskli olduğunu ve bunun ülkeyi ‘sivil savaşa’ götürebileceğini sözlerine ekledi.

FİSK’TEN İÇ SAVAŞ UYARISI

Independent gazetesinin deneyimli Ortadoğu muhabiri Robert Fisk, yazdığı son makalesinde Suriye'de yaşananların bir iç savaşa dönüşebileceğini öne sürdü.

Her gece Suriye televizyonlarında, olaylar sırasında 'silahlı çeteler' tarafından öldürülen güvenlik görevlilerinin görüntülerine yer verildiğine dikkat çeken Fisk yazısında şu tespitlerde bulundu:

"Bu korkunç görüntülere şüpheyle yaklaşmak mümkün. Ne de olsa, cenazelerde ateş açılması hükümetin silahlı polislerinin imtiyazıydı, 'silahlı çeteler'in değil. Ancak bu haberler önemli. Çünkü eğer askerler, yakınlarını gizli polisin elinde yitiren ailelerin intikamı sonucu öldürüldüyse, bu, muhalefetin kendilerine saldıranlara karşı güç kullanmaya hazır olduğunu gösterir. Ve eğer gerçekten, Suriye sokaklarında silahlı gruplar varsa, Cumhurbaşkanı Beşar Esad'ın iktidarı, iç savaş yolunda ilerliyor demektir."

Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?