Suriye muhalefetinin müzakere lideri pilot-tuğgeneral

Esad yönetiminde pilot olarak görev yaparken muhaliflerin safına katılan Tuğgeneral Zabi heyet başkanı seçildi

Suriye muhalefetinin müzakere lideri pilot-tuğgeneral

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriyeli muhaliflerin kurduğu Müzakere Yüksek Komisyonu'nun başkanı Riyad Hicab, 25 Ocak'ta Beşşar Esed rejimiyle Cenevre'de yapılması planlanan müzakere heyetinin başkanı olarak Tuğgeneral Esad ez-Zabi'nin belirlendiğini açıkladı.

Komisyon kaynaklarından alınan bilgilere göre, müzakerelerdeki temsilcileri belirlemek için Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da toplanan komisyon, rejim ordusunda pilot olarak görev yapan ve daha sonra muhaliflerin saflarına katılan Tuğgeneral Esad ez-Zabi'yi heyet başkanı olarak seçti. Suriye Ulusal Konseyi (SUK) Başkanı George Sabra'yı yardımcısı ve rejime karşı savaşan İslam Ordusu Siyasi Koordinatörü Muhammed Alluş'u ise baş müzakereci olarak atadı.

Riyad'da basın toplantısı düzenleyen Hicab, Rusya'nın Suriyeli muhalif bazı isimlerin temsilci heyetine katılması için yapılan dayatma ve baskılara işaret ederek, üçüncü tarafın mudahil olması durumunda muhaliflerin müzakerelerden çekileceğini kaydetti

Hicab ayrıca, müzakereler başlamadan önce hava saldırılarının durdurulması ve ablukanın kaldırılması gibi adımların atılması gerektiğini ifade etti.

Suriyeli muhalifler, iç savaşı diplomatik yollardan çözebilmek adına 9-10 Kasım'da Riyad'da düzenlenen toplantıda, rejimle müzakere için yüksek bir komisyonun kurulması, Beşşar Esed'in geçiş döneminin başlamasıyla birlikte yönetimi bırakması ve yeni yönetim kurumlarının oluşmasının ardından muhalif siyasi oluşumların feshedilmesi konusunda anlaşma sağlanmıştı.

Suriyeli silahlı muhaliflerden 11, SMDK'dan 9, bağımsızlardan 8, Suriye Ulusal Konseyi'nden 6 kişinin yer aldığı komisyonun 17 Aralık'ta düzenlenen toplantısında eski Başbakan Riyad Hicab başkanlığa getirilmişti.

Güncelleme Tarihi: 20 Ocak 2016, 17:26
banner53
YORUM EKLE

banner39