banner39

Suriye muhaliflerinin kitabı yazıldı

Feyza Gümüşlüoğlu, Suriye muhalefetinde öne çıkan isimlerle görüşerek hayat hikayelerini yazdı, kitapta Suriye muhalefetinin tarihi de var...

Ortadoğu 06.08.2013, 11:01 06.08.2013, 11:06
Suriye muhaliflerinin kitabı yazıldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Gazeteci Feyza Gümüşlüoğlu, Suriye muhalefetinin önde gelen üyelerinin hayatını kaleme aldı.

Gümüşlüoğlu, Mana Yayınları'ndan çıkan "Suriye'de Muhalif Olmak, Sakın konuşma! Duvarlar seni duyabilir" adlı kitabı için Suriye Ulusal Konseyi (SUK) ile Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) üyesi 13 muhalifle görüştü.

Kitapta, SMDK Türkiye Temsilcisi Halit Hoca, SUK Başkanı George Sabra, Suriye Müslüman Kardeşler lideri Ali Beyanuni, SMDK Hukuk Komitesi Başkanı Heysem Malih gibi muhaliflerin yanı sıra rejimden ayrılarak muhalefet safına katılan eski Suriye Başbakanı Riyad Hicab'ın da hayat hikayesi yer alıyor.

Feyza Gümüşlüoğlu, söz konusu kişilerin sanıldığının aksine, rejime muhalefete yeni başlamadıklarını, yıllardır aynı çizgide olduklarını ifade ediyor.

Bugüne kadar muhaliflere medyada, yalnızca siyasi kimlikleriyle yaklaşıldığını savunan Gümüşlüoğlu, ''Muhaliflerin neden, nasıl ve ne zaman muhalif oldukları, neler yaşadıkları, niçin yıllardır Suriye dışında yaşadıklarını, ailelerini kimse sormadı. Onların kişisel hikayeleri, muhalefeti olduğu kadar Suriye'deki rejimin tabiatını anlamak için de büyük önem taşıyor'' diyor.

Kitabın birinci bölümünde detaylı bir Suriye tarihi yer alıyor. Sonraki bölümde ise Suriye muhalefetinin, devrimden sonra nasıl oluştuğuna ve örgütlendiğine dair kronolojik bir çalışma var. Üçüncü bölümde muhaliflerin hayat hikayeleri başlıyor.

Kitapta hikayesine yer verilen muhalifler şöyle:

Halit Hoca, Nizar el Hiraki, George Sabra, Abdulbasit Seyda, Ali Beyanuni, Selahaddin Hamavi, Muaz Hatib, Heysem Malih, Riyad Hicab, Riyad Seyf, Usama el Aşur, Süheyr Atassi, Ziyad Hasan.

banner53
Yorumlar (1)
hasan 8 yıl önce
ilginc bir kitaba benziyor. muhalifler falan diyoruz ama adamlarin kim olduklarini neden muhalif oldiuklarini hic bilmiyoruz. okumak lazim kanimca.
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?