Suriye: Operasyon İsrail'in işine yarar

Suriye yönetimi, Suriye'ye askeri müdahale seçenekleriyle ilgili açıklama yaptı

Suriye: Operasyon İsrail'in işine yarar

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Suriye Dışişleri Bakanı Velid el-Muallim, ABD'nin ülkesine yapacağı muhtemel bir saldırının İsrail ve El Kaide bağlantılı gruplara yarayacağını öne sürdü. Velid el-Muallim, dış müdahale tehditlerine rağmen Şam civarındaki operasyonlara ara vermeyeceklerini ifade etti. Muallim, "Amaçları, silahlı kuvvetlerimizin zaferlerini sınırlandırmak ise bunda başarılı olamayacaklar." dedi.

Velid Muallim ayrıca BM heyetinin bugün yapılması gereken ikinci kimyasal araştırmasının yarına ertelendiğini açıkladı. Ertelemenin isyancılar arasında heyet için alınması gereken güvenlik önlemleri konusunda anlaşmazlık çıkması nedeniyle meydana geldiği belirtildi.

Bakan Muallim,  ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin Esad'ın BM heyetinin çalışmasını engellediği şeklindeki açıklamasını da eleştirdi.

Suriye Dışişleri Bakanı Velid el-Muallim "BM denetçilerine silahlı grupların kontrolündeki bölgeden ateş açıldığını" da iddia etti.

''KİMYASAL SİLAH KULLANMADIK''

Muallim başkent Şam'daki basın toplantısında, kimyasal silah kullandıkları iddiasını yalanladı ve Birleşmiş Milletler (BM) operasyonunun Suriye halkının maneviyatını zayıflatmak amacına matuf olarak planlandığını, böyle bir saldırının sadece İsrail'in işine yarayacağını söyledi.

Muallim şöyle konuştu:

"Kimyasal silahlar kullandığımız yolundaki iddialar mesnetsizdir. O halde bize karşı düzenlemeyi düşündükleri askeri operasyonun başka hedefleri olması gerekir diye düşündüm. Müdahale olsa olsa Suriye halkının maneviyatını sarsmaya yöneliktir."

''HALKI GÜVENLİ BÖLGEYE NAKLEDECEĞİZ''

Şam'da güvenlik önlemlerinin artırılacağını belirten Muallim, şunları söyledi:

"Halkı güvenli bölgeye nakledeceğiz. Şehir içindeki askeri hareketliliğin sebebi sadece halkın güvenliğini sağlamaktır, halkımız endişe etmesin. Ne yapmak istiyorlar? Halk, ordu ve yönetim arasındaki ilişkiyi bozmak mı istiyorlar? Diyorum ki, bunlar bir bütündür."

Suriye Dışişleri Bakanı Suriye yönetiminin kimyasal silah kullandığı iddialarını şu ifadelerle yalanladı:

"Bizim kimyasal silah kullandığımızı iddia edenler yalancıdır. Biz tam bir şeffaflıkla BM denetçileriyle işbirliği yaptık. Nereye, ne zaman gitmek istediklerini söylemişlerle buyrun gidin dedik. Silahlı grupların denetimindeki bölgelere de gitmek istediler, ancak bu gruplar kendi aralarında anlaşıp BM denetçilerine güvenli bir koridor temin etmediği için gidemediler. BM denetçilerine silahlı grupların kontrolündeki bölgeden ateş açıldı."

''SURİYE'YE MÜDAHALE TÜRKİYE'NİN DENGELERİNİ DE BOZAR''

El-Muallim, Mısır'daki gelişmelerin Türk siyasetinin dengesini değiştirdiğini öne sürerek, Suriye'ye saldırının ise bu dengeyi daha da bozacağını savundu. Muallim, Türkiye'nin Suriye politikasını şu sözleriyle yorumladı:

"İki gün önce Türk Dışişleri bakanı 'BM Güvenlik Konseyi karar alsın almasın biz Suriye'ye askeri müdahalenin parçası oluruz' dedi. Bu sözlere yorum yapmıyorum. Sadece şunu söylüyorum. Mısır'daki olaylar sebebiyle Türkiye'nin dengeleri sarsıldıysa Suriye'ye müdahale ile tamamen bozulacaktır."

''ARAP BİRLİĞİ DİYE BİR KURUM YOK''

"Suriye'ye karşı bir operasyon sadece İsrail'in işine yarayacaktır. İsrail siyasi çözüm istemiyor. İsrail, Suriye'de şiddetin devam etmesini arzu ediyor" diyen Suriye Dışişleri Bakanı Velid el-Muallim bir soru üzerine, "Arap Birliği diye bir kurum yok" ifadelerini kullandı.

''DAVUTOĞLU'NUN AÇIKLAMALARINA EN İYİ CEVABI TÜRK HALKI VERECEK''

El-Muallim, sözlerini "İki gün önce Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu bir açıklama ile karşımıza çıktı. Davutoğlu, Türkiye'nin BM bünyesinde olsun ya da olmasın Suriye ile savaşacak koalisyonun içinde olacağını söyledi." şeklinde sürdürdü.

El-Muallim, ''Ben Davutoğlu'nun açıklamalarına cevap vermek istemiyorum. Buna en iyi cevabı verecek olan dost Türk halkıdır. Bunun garantisi Türk halkıdır. Buna inanıyorum." dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 27 Ağustos 2013, 17:28
banner53
YORUM EKLE
YORUMLAR
ali
ali - 8 yıl Önce

Esed ile ADB arasında veya İsrail arasında fark yok. Dolayısıyla buna yabancı müdahale denmez.

banner39