Suriye ordusu Halep'e doğru ilerliyor

Suriye ordusunun Halep'e doğru ilerleyişi devam ederken, Handarat bölgesinde rejim ile muhalifler arasında yoğun çatışmalar yaşanıyor

Suriye ordusu Halep'e doğru ilerliyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriyeli muhalif gruplar, Halep'in kent merkeziyle tek bağlantı noktası olan Handarat bölgesine saldıran Esad güçlerine ağır silahlarla karşılık veriyor.

Muhaliflerin, Halep kentinin kuzeyindeki tek çıkış noktası olan Handarat ve Sıfet bölgesinde, iki aydan bu yana rejim güçleriyle muhalifler arasında çatışmalar yaşanırken Şam yönetiminin muhaliflere karşı savaşmak üzere İran üzerinden Şii Afgan militanlar getirdiği iddia ediliyor.

Rejim güçleri karşısında Halep bölgesindeki tüm silahlı muhalif tugay ve cepheleri tek çatı altında toplandığı Handarat'ta, bölgenin düşmesi halinde Halep'te kalan halkın dünya ile bağlantısı kesilmiş olacak.

İKİ MİLYON SİVİL ETKİLENEBİLİR

Rejimin saldırılarından dolayı bölgede yaşayan yaklaşık 2 milyon sivilin etkilenmesi bekleniyor.
En büyük muhalif yapılanmalardan biri olan İslami Cephe'ye bağlı Tevhid Tugayı'nın Basın Sorumlusu Salih Anadani, bir açıklama yaparak İslami Cephe'nin Handarat bölgesini Esad güçlerine karşı savunarak kuşatma stratejisini başarısızlığa uğratmayı hedeflediklerini söyledi.

İslami Cephenin diğer muhalif tugay ve birliklerle beraber Handarat bölgesinde Şam yönetimine bağlı güçlerin kaldığı yerlere ağır silahlarla saldırdığını ifaden eden Anadani, "Silahlı muhalifler bölgede rejim güçleri karşısında ilerleme sağlayarak bazı köylerin ve binaların denetimini sağladı. Bölgede taraflar arasında çatışmalar devam ediyor ama üstünlük muhaliflerdedir" dedi.

Muhalifler, Esad güçlerinin kaldığı yerlere mutfak tüpünden bozma "Cehennem Topu" adı verilen havan topları ve katyuşa füzeleriyle saldırıyor.

"KOBANİ'YE GÖSTERİLEN İLGİ HALEP'E GÖSTERİLMİYOR"

Halep'in kuzeyinde IŞİD'in muhaliflerin savaşarak Esad yönetiminden kazandığı bölgeleri işgal ettiğini bu sebeple İslami Cephe ve IŞİD arasında zaman zaman çatışmaların yaşandığını anımsatan Anadani, "Uluslararası kamuoyu Kobani'ye gösterdiği duyarlılığı her gün onlarca varil bombalı saldırılarına maruz kalan Halep'e göstermedi" dedi.

Suriye ordusuna bağlı savaş uçaklarının hemen hemen her gün Halep'te bir katliam gerçekleştirirken sessiz kalan dünya, Kobani'de IŞİD saldırıları karşısında koalisyon güç oluşturma kararı aldığının altını çizen Anadani, rejimin Halep'te yeni katliam yapmadan herkesin bir an önce Halep'e sahip çıkmasını istedi.

GÖÇ RİSKİ KAPIDA

Halep ve çevresinde yaklaşık iki milyon kişinin bulunduğunu ifade eden yerel aktivistler, Handarat ile Sifat bölgesinin rejimin eline geçmesi halinde yaklaşık 2 milyon kişinin etkileneceğini ve binlerce kişinin de yerinden olacağını söyledi.

Suriye'nin başkent Şam'dan sonra 2'nci büyükşehiri olan Halep'te yaklaşık 4,5 milyon insan yaşıyor. İç savaş ile beraber göç veren şehrin muhaliflerin kontrolündeki yüzde 60'lık kesiminde ise yaklaşık 2 milyon sivil bulunuyor. 

Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2014, 11:51
banner53
YORUM EKLE

banner39