Suriye Ordusu Halep'te ilerliyor

Suriye Devlet Televizyonu, ordunun Halep'te ilerlediğini ve özellikle ticari bölgelerde kontrolü sağladığını duyurdu

Suriye Ordusu Halep'te ilerliyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye ordusu, muhaliflerin kontrolü altında bulunan Halep'in kuzeyine ve başkent Şam'ın yakınlarına doğru ilerlemeye başladı.

Suriye Devlet televizyonunda verilen habere göre muhalifler tarafından ele geçirilen bölgelerin ordu tarafından tekrar alındığı öne sürüldü. Habere göre Halep'te ticaretin yoğun olduğu bölgeler de rejim güçlerinin kontrolüne geçti. Haberde ayrıca ordu birliklerinin, Halep'in on kilometre güneyinde bulunan Tel Hasel bölgesindeki görüntüleri yayınlandı.

Suriye rejimi "bölgeyi muhaliflerden temizlemeye kararlı olduklarını'' belirtirken, muhalifler El-Kalemun bölgesinde yaşayan sivillerin güvenliğiyle ilgili endişelerini dile getirdi. Suriye'nin başkenti ile Hama arasında bulunan önemli bir bölge olan El-Kalemun'un, özellikle askeri olarak stratejik önemi bulunuyor.

Öte yandan geçtiğimiz Perşembe günü Suriye savaş uçakları Arsal bölgesine iki defa hava saldırısında bulundu. Bu bölgede ağırlıklı olarak Sünniler yaşıyor.

Lübnan sınır kasabalarından olan Arsal'da Suriyeli mültecilerin nüfusu giderek artıyor. Kamyonların içerisinde kadın ve çocuklar Suriye'deki şiddet olaylarından dolayı ülkeyi terk edip komşu ülkelere sığınıyor.

Güncelleme Tarihi: 16 Kasım 2013, 14:19
banner53
YORUM EKLE

banner39