banner15

Suriye ordusu, iki yeni şehre girdi

Hama ve İdlib’ten çıkan Suriye ordusu, tank ve zırhlı araçlarla Sarakıp ve Kusayr kasabasına girdi. Askerler, zorla girdikleri evleri teker teker aradı.

Suriye ordusu, iki yeni şehre girdi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Suriye’de Hama ve İdlib kentlerinden dün itibariyle çekilen ordu birliklerinin, ülkenin kuzeyindeki Sarakıp ve Kusayr kentlerine girdiği bildirildi. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, sabah erken saatlerde otobüslerle gelen askerlerin tank ve zırhlı araçlarla Sarakıp kentine girdiğini açıkladı.

Askerlerin kente girmesinin hemen ardından da silah sesleri duyulduğu belirtildi. Kentte her akşam Teravih namazından sonra gösteriler düzenlendiği bilgisi de verildi.

Suriye askerlerin kent girdikten sonra evlere düzenlediği baskınlarda ise 35’i küçük yaşta 100 kişiyi tutukladığı belirtildi. Elektriklerin kesildiği kentte evlerin zorla giren askerler tarafından tek tek arandığı kaydedildi.

KUSAYR’DA HALK EVLERİNİ TERK EDİP AÇIK ARAZİLERE KAÇIYOR

Suriye askerlerinin bugün girdiği bir diğer şehir ise daha güneydeki Kusayr kasabası oldu. Kentte bütün iletişim hatlarının kesildiği ve vatandaşlarının evlerini terk ederek açık arazilere kaçtıkları bildirildi.

Suriye askerleri son olarak Humus kentinin Baba Amro mahallesinde 18 göstericiyi öldürmüştü. Saldırıda yaralananların sayısı ise 100’ü geçmiş ve burada da halkın evlerini terk edip daha güvenli yerlere kaçmaya çalıştığı bildirilmişti.

Baba Amro’da bu sabah da ağır makineli silah sesleri duyulduğu aktarılmıştı.

Öte yandan halen birçok kente Teravih namazlarından sonra gösteriler düzenlendiği bilgisi geliyor.

Güncelleme Tarihi: 11 Ağustos 2011, 23:51
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35