banner15

Suriye ordusu Rus desteğiyle Bayırbucak'ta

Suriye’de ağır saldırı altındaki Türkmen Dağı düştü. 15 gündür Bayırbucak’a saldıran Rusya-Esed-İran-Hizbullah güçleri yüzlerce yıldır Türkmen toprağı olan Bayır Bucak genelinde hakimiyet kurdu. Bölgedeki 25 bin sivil, katliam tehdidiyle yüz yüze!

Suriye ordusu Rus desteğiyle Bayırbucak'ta

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Hatay'ın güneyindeki Bayır-Bucak Türkmenleri katliam tehdidiyle karşı karşıya. Rus uçaklarının ağır bombardımanı ve İran'ın binlerce milis desteğiyle Türkmen Dağı'nda ilerleyen Suriye Ordusu, bölgedeki yüzlerce yıllık Türk varlığına son vermek üzere.

Topraklarını savunan muhalifler, hiçbir IŞİD'linin bulunmadığı bölgeyi 15 gündür bombalayan Rus uçaklarının bombaları altında geri çekilmek zorunda kaldı. İran destekli Suriye askerleri Türkmen Dağı'na girdi.

Esad ordusunun stratejik Gımam Tepesi'ni almasıyla ilk adımını attığı Bayırbucak harekatında dün, bölgenin merkezi durumundaki Kızıldağ'ın da alınmasıyla Bayırbucak genelinde Rusya-Esad hakimiyeti kuruldu.

SINIRA AKIN BAŞLADI

Baas yönetimi başkanı Beşşar Esad'ın memleketi olan ve 'rejimin kalesi' olarak nitelendirilen Lazkiye'ye yaklaşık 20 km uzaklıkta bulunan stratejik Gımam Tepesi önceki hafta düşmüştü. Gımam'ın düşmesiyle, binlerce İran askeri ve onlara destek veren Afgan, Lübnanlı, Iraklı milisler Türkmenlerin yaşadığı yerin kalbine doğru yürüyüşe geçti. 10 bin sivil, bombalara hedef olmamak için Türkiye sınırına akın ederken, Bayırbucak'taki 25 bin kadar Türkmeni katliam korkusu sardı.

Suriye ordusu, 15 gündür yoğunlukla süren harekatın ikinci dalgasını önceki gece saat 23:00 sıralarında başlattı. Fırınlık, Acısu, Nahmiye, Kastel, Maaf, Gımam ve 45'inci Tepe bölgesinden Türkmen Dağı'na yürümeye çalışan Esad güçlerinin en büyük yardımcısı yine Rus jetleri oldu. Herhangi bir IŞİD unsurunun bulunmadığı Türkmen bölgelerde muhalif tugayların üstüne bomba yağdıran Rus jetleri karadan Esad güçlerine alan açtı.

Bombardımanla birlikte Esad'ın ordusu yerleşim yerlerini ele geçirerek bölgenin merkezi olan Kızıldağ önlerine kadar ulaştı. Burada Türkmen tugaylarıyla çok şiddetli çatışmaların yaşandığı ifade edilirken çatışmalarda ön saflarda bulunan Sultan Abdulhamid Tugayı'nın komutanlarından Zekeriya Abdullah hayatını kaybetti. Rusya'nın hava desteğiyle rejim ordusu Kızıldağ'ı da işgal etmeyi başardı.

BİRÇOĞU PARALI ASKER

Suriye genelindeki resmi ordu mensubunun sayısı ülkedeki iç savaş nedeniyle 60 bine kadar düşmüş durumda. Suriye ordusu personel ihtiyacını İran, Irak, Lübnan ve Afganistan'dan ülkeye getirilen Şii paralı askerlerden karşılıyor. Türkmen Dağı işgaline katılanlar da genellikle ülkeye getirilen bu savaşçı Şiiler. Hava desteği sağlayarak Rusya'nın alan açtığı bu birlikler arasında, 2013 yılında Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde bomba patlatıp 52 kişinin ölümüne neden olan ve terörist Mihraç Ural'ın yönettiği Mukaveme-i Suri (Acilciler) isimli terör şebekesi de bulunuyor. Şii milislerin sevkiyatını İran Devrim Muhafızları Örgütü'nün dış operasyon biri olan Kudüs Gücü koordine ediyor. Bu yapının başında İranlı Kasım Süleymani bulunuyor.


4 ÜLKEYLE SAVAŞIYORUZ

Suriye Türkmen Meclisi Bayırbucak Sorumlusu Ömer Ceren, “Saldırılar son 5 yılın en yoğunu” derken, Türkmen köylerine 'yağmur yerine bomba yağdığını' kaydetti. 10'dan fazla köyün tamamen boşaldığını, kaçanların Türkiye sınırına gittiğini ifade eden Ceren, “200'e yakın yaralımız 20 de şehidimiz var. Rejim tarafında can kaybının daha fazla olduğu bilgisi geldi. Şuan bizler Esed'le değil, Rusya, İran, Irak, Çin'le savaşıyoruz. Bizi dörtbir yandan vurmaya başladılar” dedi. Ceren, üzerilerine yağmur yerine bomba yağsa da topraklarından vazgeçmeyeceklerini, sonuna kadar direneceklerini kaydetti.

DAKİKADA 40 FÜZE

Rusya, Hatay'ın güneyindeki Bayırbucak'ta sürdürdüğü bombardımanı adeta Türkmen katliamına dönüştürdü. Rusya, önceki geceden buyana havadan ve denizden dakikada 40 füze atan sistemlerle bölgeyi yerlebir etti, çok sayıda siville birlikte muhalif asker de şehit oldu. Bölge kaynakları, Suriye ordusunun önce Halep'e saldırarak muhalif grupları bu bölgeye çektiklerini, sonra da korumasız kaldığı düşüncesiyle Türkmen Dağı'na saldırdıklarını anlattı. Yoğun saldırıları Ankara da dakika dakika takip etti. Bölgeden anlık istihbaratlar alınırken, asker de Hatay sınırında teyakkuza geçirildi. Dışişleri Bakanlığı ise gece boyu Bayırbucak mesaisi yaptı. Rusya Büyükelçisi geceyarısı Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı, gerekli uyarılar yapıldı. Türkiye, bu konudaki hassasiyetini 25 Kasım'da Ankara'ya gelecek Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'a da ilk ağızdan iletecek.

PARAŞÜTLE ASKER İNDİRDİLER

Sultan Abdulhamid Tugayı Komutanı Ömer Abdullah, Esad güçleri, Rusya ve İran tarafından kuşatılan Bayırbucak Türkmen bölgesindeki son duruma ilişkin şu bilgileri verdi: “Bombardıman çok yoğun. Her yer adeta deprem oluyor gibi sarsılıyor. İlk kez böyle bir şey görüyorum. Uçaklar, füzeler, tanklar kullanılıyor. Karadan karaya ve denizden karaya etkili füzeler atılıyor. Türkmen Dağı'nın her metresine bomba yağıyor. Rejimin bölgeye ilerlemesi durumunda çadır kentler, sınır boyundaki yerleşim yerleri yaşanmaz hale gelir. Sınır hattındaki tüm köylerimizi bombalıyorlar. Önceki gün Sabah saatlerinde karşı savunma harekatı başlattık. Kızıldağ'a üç kez uçaktan paraşütle asker bıraktılar. Son 24 saatte 200'den fazla rejim askerini öldürdük. Rejim birlikleri ormanlık alandan yaralılarını çekemedi. Ancak, karşıda çok sayıda asker var. İran, Irak ve HizbullahŞii milisleri ve Rusça konuşanlar vardı. 3 helikopter 45'inci Tepe'ye paraşütle asker bıraktı. Acısu'da bir bölgeyi ele geçirdiler. Gençlerimiz bütün zorluklara rağmen direniş gösteriyor. Bizim de şehit ve yaralılarımız var, ancak Osmanlı ecdadımızdan bize yadigar kalan bu toprakları ve namusumuzu kanımızın son damlasına kadar düşmandan koruyacağız.” BM: BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, Türkmenlere dönük operasyonların insanların daha fazla acı çekmesi ve yerlerinden edilmesine neden olduğunu söyledi.

DURUM DEĞİŞTİ

Türkmen Dağı'nda şiddetli çatışmalar sonrası Bayırbucak'ın düşmesi, Suriye İç Savaşı'nın seyrini bütünüyle değiştirecek kapasitede. Bayırbucak'ı tamamıyla kontrol altına alarak Akdeniz sahilini güvenceye almak isteyen Esad, aynı zamanda İdlip, Cisr-el Şuur ve Halep'e de buradan bir koridor açmaya çalışıyor. Muhalif grupların birleşerek kurduğu Fetih Ordusu nisan ayında Cisr-el Şuur, mayısta ise İdlib'i almış ve Esad güçlerine ağır darbe indirmişti. Ülkenin en önemli kenti olan Halep'in yarısını da muhalifler kontrol ediyor.

 

 

Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2015, 10:14
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35