Suriye ordusu Şam banliyösüne zehirli gazla saldırdı

Suriye'de Esad'a bağlı güçlerin muhaliflerin kontrolündeki bölgelere kara ve havadan düzenlediği saldırılarda "zehirli gaz" kullandığı öne sürüldü

Suriye ordusu Şam banliyösüne zehirli gazla saldırdı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye İnsan Hakları örgütü (SNHR) tarafından yapılan açıklamada, Suriye ordusu ülkenin çeşitli kentlerinde yönetim karşıtlarının denetiminde olan yerlere havadan savaş uçakları ve helikopterlerle karadan ise havan topu ve füzelerle saldırdığı belirtildi.

Saldırılarda başkent Şam'ın banliyölerinde 11, Halep'te 8, Dera'da 5, Hama ve Humus'ta ikişer ile Deyru'z Zor ve Rakka'da birer sivilin öldüğü kaydedilen açıklamada, ölenler arasında 8 çocuk ile 4 kadının bulunduğu ve 4 kişinin de rejimin tutuklu merkezlerinde işkenceden hayatını kaybettiği vurgulandı.

HARESTA'YA ZEHİRLİ GAZLA SALDIRILDI

Öte yandan, Suriye Genel Devrim Konseyi (SRGC) de rejim güçlerinin başkent Şam'ın doğusunda yer alan Haresta bölgesine "zehirli gazla" saldırmasında çok sayıda kişinin boğulma tehlikesinin geçirdiğini duyurdu.

Zehirli gazlardan etkilenenlerin bölgedeki sahra hastanesine kaldırılarak tedavi altına alındığını aktaran SRGC, Şam yönetimine bağlı güçlerin söz konusu bölgeye de ağır silahlarla da saldırdığını iletti.

Güncelleme Tarihi: 22 Temmuz 2015, 10:42
banner53
YORUM EKLE

banner39