banner39

Suriye ordusu: Selahaddin'i ele geçirdik

Halep'in merkezindeki Selahattin bölgesinin de bulunduğu bazı mahallelerin Esad güçleri tarafından ele geçirildiği iddia edildi

Ortadoğu 30.07.2012, 10:00 30.07.2012, 10:37
Suriye ordusu: Selahaddin'i ele geçirdik

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Suriye devlet televizyonu rejim yanlısı askerlerin Halep'te yoğun çatışmalara sahne olan Salahaddin bölgesini yeniden ele geçirdiğini duyurdu. Ancak isyancılar iddiaları reddetti.

Muhalifler, Halep'teki mahallelerinin en az 3'te birinin kontrolleri altında olduğunu ve dünkü çatışmalarda mevzi kaybetmediklerini söyledi.

Bir Suriyeli subay "Selahaddin'in tam kontrolünün geri kazanıldığını" söylerken, isyancılar Selahaddin de dahil Halep mahallelerinde mücadelenin devam ettiğini açıkladı.

Reuters muhabiri şehir merkezinde pek çok dükkanın kapalı olduğunu bildirdi.
Halep'in merkezindeki Selahattin bölgesinin de bulunduğu bazı mahalleler, dün tank, top ve helikopter ateşine tutulmuştu.

İKİ GÜNDE 200 BİN MÜLTECİ

Öte yandan, Birleşmiş Milletler Birleşmiş Milletler İnsani Yardım Koordinatörü Valerie Amos, Suriye'nin Halep kentindeki çatışmalar nedeniyle son iki günde 200 bin kişinin mülteci durumuna düştüğünü söyledi.

Amos, Halep, Şam ve diğer kentlerdeki çatışmaların ve bu çatışmalarda ağır silahlar kullanılmasının siviller üzerinde bırakacağı etkiden büyük kaygı duyduğunu belirtti.

Halep'te iki ateş arasında sıkışıp kalan sivillerin sayısının bilinmediğini ifade eden BM yetkilisi, çoğu sivilin okullar ve kamu binalarına sığındığını söyledi.

Valerie Amos, kentte acilen içme suyu, yemek ve battaniyeye ihtiyaç duyulduğunu da belirtti.

Yardım örgütleri çatışmalar nedeniyle Halep'e girmekte zorlanıyor. Ancak BM'ye bağlı bazı kurumlar ve Kızılay sınırlı miktarda yardım ulaştırmayı başarıyor.

banner53
Yorumlar (0)
19
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?