banner39

Suriye polisinden ilginç açıklama

Suriye polisi, yakınları tutuklanan ailelere, "Çocuklarınızı unutun ve başka çocuk yapın" uyarısında bulunuyor!

Ortadoğu 18.04.2011, 13:03 18.04.2011, 14:56
Suriye polisinden ilginç açıklama

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Suriye'de rejim karşıtı gösterilere karıştığı için gözaltına alınan gençlerin akıbeti ile alakalı bilgi alınamıyor.

Dailr Mail Gazetesi'nin haberine göre gizli polis, yakınları tutuklanan ve bunlar hakkında bilgi almak isteyen ailelere, "Çocuklarınızı unutun ve başka çocuk yapın" uyarısında bulunuyor.

Mart'taki gösterilerde 15 genç Dera kentinde duvarlara "Halk, rejimin devrilmesini istiyor" sloganı yazdıkları için tutuklanmıştı. İngiliz Daily Mail gazetesinin görgü tanıklarına dayandırdığı haberinde, Suriye gizli polisinin, evlatları tutuklanan ailelere "Çocuklarınızı unutun ve başka bir tane yapın" dediği belirtildi.

 

POLiSTEN ŞAŞIRTICI TAVSiYE

Olayın ardından bölgenin dini liderini de yanlarına alarak polis merkezine gittiklerinde kendilerine, "Çocuklarınızı aklınızdan çıkarın. Gidin ve başkalarını yapın" denildi.

"Halid" isimli Suriyeli de bir başka yerde gözaltına alınan gençlerden biriydi. Halid'in annesi oğlundan haber almak için polis merkezini arşınladı. Tam ümidi kesmişken oğlu 6 gün sonra çıkageldi. Ancak gencin gözaltında tutulurken işkence gördüğü anlaşıldı. Halid Suriyeli genç üç hafta önce Şam’da bulunan bir camiide Esad karşıtı protesto gösterisine katılmıştı. Yanında hiçbir silah bulundurmayan Halid, Esad karşıtı ‘özgürlük’ sloganları attığı için gözaltına alınmış ve ailesi hapishanede bulunduğu sürece kendisinden herhangi bir bilgi alamamıştı.

 

HUMUS'TA SEKİZ KİŞİ YAŞAMINI YİTİRDİ

Suriye'nin  Humus kentinde dün gece çıkan olaylarda 8 kişinin hayatını kaybettiği, 11'i asker ve polis olmak üzere çok sayıda yaralı olduğu bildirildi.

Suriye Devlet Televizyonu, Humus'ta dün gece meydana gelen olaylarda ölü sayısının 8'e yükseldiğini, hayatını kaybedenlerin üçünün güvenlik görevlisi, birinin de sivil olduğunu duyurdu.

 

OLAĞANÜSTÜ HAL YASASI KALDIRILACAK

El-Alem televizyonunun haberine göre Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad, bu akşam katıldığı yeni kabinenin toplantısında ülkede uygulanan güvenlik konusundaki olağanüstü halin kaldırılacağını ve vatandaşlarının izzet ve onurunun korunarak güçlendirileceğini söyledi.

8 Mart 1963’te gerçekleşen askeri darbe sonrasında uygulamaya konan olağanüstü halin önümüzdeki hafta kaldırılacağını belirten Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad, ülkedeki tüm sendikalarla ve kuruluşlarla diyalog başlatacaklarını ifade etti.

ABD'DEN MUHALİFLERE DESTEK İDDİASI

ABD'de yayımlanan Washington Post gazetesi, WikiLeaks belgelerine dayanarak ABD'nin Suriye muhalefetini finanse ettiğini yazdı.

Gazetenin haberinde, gizli diplomatik belgeleri yayımlayan WikiLeaks'ten edindiği belgelere dayanarak, ABD'nin mali destek sağladığı muhaliflerden birinin, merkezi Londra'da bulunan ve Suriye'de yönetim karşıtı haberler yayımlayan Brada televizyonu olduğu belirtildi. Brada'nın Yazı İşleri Müdürü Malik El ABDe'nin sürgündeki Suriyeli muhalif grup Adalet ve Kalkınma Hareketi'nin kurucularından olduğu kaydedildi.

Elde edilen belgelere göre, ABD Brada TV ve Suriye'deki diğer muhalif gruplara 2006'dan bu yana en az 6 milyon dolar sağladı. Suriye ile diplomatik ilişkileri bulunmayan ABD, 5 yıl aradan sonra geçen ocak ayında Şam'a büyükelçi göndermişti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?