Suriye reform sözü verdi

Beşar Esad yönetimi, Dera'da yaklaşık 1 haftadır süren olaylar nedeniyle, içinde 48 yıllık olağanüstü halin kaldırılmasının da olduğu reform paketi açıkladı.

Ortadoğu 24.03.2011, 18:09 25.03.2011, 00:08
Suriye reform sözü verdi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Suriye'de, Tunus ve Mısır'daki halk ayaklanmalarından etkilenerek yazılar yazan gençlerin gözaltına alınmalarıyla başlayan isyan ateşi, Beşar Esad yönetimini reform yapmaya itti.

Yaklaşık 1 haftadır devam eden gösterilere, ölüm haberlerinin de geldiği Dera kenti ev sahipliği yapıyordu.

Göstericilerin olayları soruşturan komisyona talep listelerini vermelerinden bir gün sonra yönetim, içinde 48 yıldır süren olağanüstü halin kısa sürede kaldırılmasını da öngören 'Reform paketini açıkladı.

Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esad ile Baas Partisi yetkililerinin bugün yaptıkları toplantı sonucunda, ülkede sosyal ve siyasal yaşama ilişkin çeşitli adımların atılmasına karar verildi.

Bu çerçevede, ülkede 48 yıldır uygulamada olan olağanüstü hal yasasının kaldırılması için çalışmalar yapılacak, yolsuzlukla mücadele için etkin mekanizmalar kullanılacak, siyasi partilere ilişkin yasada düzenleme yapılacak, gelişigüzel tutuklamalara engel olunacak.

'Reform adımları' olarak değerlendirilen kararlar, Esad'ın danışmanı Buseyna Şaban tarafından düzenlenen bir basın toplantısında açıklandı.

Şaban, ülkedeki siyasal yaşama ilişkin alınan kararlar çerçevesinde, "ülkede uygulanmakta olan olağanüstü hal yasasının kaldırılması için çalışmalar yapılacağını, ülkenin ve vatandaşların güvenliğini teminat altına alacak yeni yasalar çıkarılacağını" söyledi.

ŞEFFAF VE ÖZGÜR BASIN

"Yeni bir siyasi partiler yasası hazırlanması ve basın kanununun değiştirilerek daha şeffaf ve özgür bir basın ortamının oluşturulmasına" ilişkin kararlar da alındığını belirten Şaban, "Yolsuzlukla mücadele konusunda yeni ve etkin mekanizmaların kullanılacağını ve bunun için gerekli yasaların çıkarılarak kurumların oluşturulacağını" kaydetti.

Şaban, "Yargının otoritesinin güçlendirilmesi, gelişigüzel tutuklamaların engellenmesi ve mahkemelerdeki davaların en kısa sürede karara bağlanması için çalışmalar yapılacağını" söyledi.

MAAŞ ZAMMI VE İSTİHDAM YARATILMASI

Suriye yönetiminin sosyal hayata ilişkin aldığı kararlar ise beş madde altında toplandı. 

- Bu kararlar çerçevesinde, Cuma gününden beri yapılan gösterilerde 34 kişinin hayatını kaybettiği ve çok sayıda kişinin yaralandığı Der'a kentine gönderilmek üzere bir yüksek komisyon oluşturulacak.

- Komisyon, Der'a kentindeki vatandaşların taleplerini değerlendirerek, kentte yaşanan olayların nedenleri ve gösteriler sırasında görevini kötüye kullanan ya da tam olarak yapmayanlar hakkında yerinde inceleme yapacak.

- Devlet memurlarının maaşlarına zamlar yapılarak, çalışanların sağlık sigortalarının günümüz ihtiyaç ve şartlarını karşılayacak hale getirilmesi için kaynak bulunacak.

- Halkın önemli talepleri arasında yer alan işsizliğin azaltılması için istihdam yaratılması ve kadrosuz çalışanlara kadro verilmesine ilişkin kaynak oluşturulacak.

- Vali görevden alınsın.

- Gösteride hayatını kaybeden şehitlerden ve ailelerinden özür dilensin. Göstericilere ateş edenler ve emri verenler yargılansın. Gösterilerde yaralananlar ve aileleri tutuklanmasın. Cuma ve cumartesi günü gösterilere katılanlar tutuklanmasın. Tutuklu bulunanlar serbest bırakılsın.

- Kentte bir süre önce tutuklanan üniversite öğrencileri serbest bırakılsın.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?