banner39

Suriye rejimi İdlib'i geri almaya hazırlanıyor

Rakka'dan sonra ülkenin kuzeyindeki ikinci şehir olan İdlib'i de kaybeden Suriye güçleri, geri almak için operasyon hazırlığı yapıyor

Ortadoğu 16.04.2015, 16:24 16.04.2015, 16:24
Suriye rejimi İdlib'i geri almaya hazırlanıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye rejimi, bazı muhalif grupların geçtiğimiz günlerde ele geçirdiği İdlib şehrini geri almak için operasyon hazırlığına başladı.

Suriye’de yayın yapan El Vatan gazetesi, rejim kuvvetlerinin şehri ele geçirmek için hazırlıklara başladığını ve yakınlardaki Kafr Necd, Nahlaya ve Mukbilek isimli üç köyü kontrol altına aldığını duyurdu.

İdlib, Nusra cephesi ve bazı muhalif gruplar tarafından Mart ayı sonlarında ele geçirilmişti. Suriye'nin kuzeyinde bulunan Rakka’dan sonra hükümet kontrolünden çıkan ikinci şehir İdlib olmuştu.

İDLİB’DE KİMYASAL SİLAH İDDİASI

Öte yandan İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), "Esad rejiminin İdlib’te zehirli gaz kullandığını" belgeleyen bir rapor yayınladı. HRW Raporunda "Suriye rejiminin 16-31 Mart 2015 tarihleri arasında İdlib'e varil bombalarıyla düzenlediği saldırılarda zehirli kimyasal madde kullandığı" belirtildi.

HRW'nin sivil savunma ekiplerinin tanıklıklarına dayandırdığı raporda, "Patlayan 14 varil bombasının zehirli kimyasal madde içerdiği ve bunların 16 ile 31 Mart tarihleri arasında İdlib'teki 4 bölgeye gerçekleştirilen 7 saldırıda kullanıldığı" kaydedildi.

HALEP’TE DURUM

Bu arada Suriye'nin ekonomik merkezi olan Halep'in batı bölümü de çıkan çatışmalar sonucu harabeye dönmüş durumda.

Esad rejimi muhalif grupların büyük bir saldırı düzenleyeceği gerekçesiyle resmi kurumların tahliye edildiği iddialarına karşı bölgede durumun kontrol altında olduğunu öne sürdü. Buraya düzenlenen saldırıların rejim güçlerince püskürtüldüğü bildiriliyor.

Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?