banner39

Suriye rejimi muhaliflerle görüşmeye hazır

Suriye rejimi, Rusya'nın girişimiyle başatılması planlanan müzakereler kapsamında Suriyeli muhaliflerle görüşmeye hazır olduklarını bildirdi

Ortadoğu 27.12.2014, 16:44 27.12.2014, 17:21
Suriye rejimi muhaliflerle görüşmeye hazır

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye Dışişleri Bakanlığı, Rusya'nın ortaya koyduğu yönetimle muhalefeti bir araya getirme girişimini kabul ettiğini ve muhaliflerle bir araya gelmeye hazır olduğunu duyurdu. BM de Suriye'de siyasi çözüme yardımcı olacak her türlü girişimden memnuniyet duyacağını açıkladı.

Sputnik'te yer alan habere göre, Suriye Dışişleri Bakanlığı, açıklamasında "Suriye, ülkedeki krize bir çıkış yolu bulmak ve Suriye halkının beklentilerine cevap vermek adına Moskova'da düzenlenmesi öngörülen hazırlık istişare toplantılarına katılmaya hazır" ifadelerini kullandı.

Suriye topraklarındaki "terörle mücadeleyi" devam ettireceğini kaydeden Dışişleri Bakanlığı, Moskova'daki ön görüşmelerin hedefinin "Suriyeliler arasında dış müdahalesiz diyalog kongresi düzenlenmesi" olduğunu kaydetti.

BM'DEN RUSYA'NIN SURİYE PLANINA DESTEK

Birleşmiş Milletler, Rusya'nın Suriye'deki iç savaşı sonlandırmak amacıyla Ocak ayında Moskova'da yönetim ve muhalefeti bir araya getirme düşüncesini desteklediğini açıkladı.

BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon Sözcülüğü'nden Anadolu Ajansı'na yapılan açıklamada, Rusya'nın başlattığı girişimi takip ettikleri kaydedildi. Açıklamada, BM'nin savaş nedeniyle 'yıkılmış' Suriye'deki krizi sonlandıracak siyasi çözümün bulunmasına yardımcı olacak ve şiddeti azaltacak her türlü inisiyatifin memnuniyetle karşılandığı ifade edildi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aleksandır Lukaşeviç, 20 Ocak'tan sonra Moskova'da gerçekleştirmeyi planladıkları müzakerelere önce Suriye muhalefeti temsilcilerinin davet edileceğini, daha sonra görüşmelere hükümet temsilcilerinin de dâhil edileceğini söylemişti.

SURİYELİ MUHALİFLER KAHİRE'DE

Suriye krizinin çözümünde rol oynamak isteyen Mısırlı yetkililer, ülkeyi ziyaret eden Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Koalisyonu (SMDK) Başkanı Hadi Bahra ile görüşecek. Görüşülecek konuların başında Moskova ve Kahire'de düzenlenmesi öngörülen iki toplantı var.

Mısırlı yetkililerden görüşmelerin içeriği ile ilgili açıklama gelmezken Anadolu Ajansı'na konuşan Mısırlı bir diplomat, Mısır'ın Suriye'deki krizin çözümüne ilişkin birtakım önerileri olduğunu ancak bu önerilerin somut bir hale gelecek kadar olgunlaşmış olmadığını ifade etmişti.

Hadi Bahra başkanlığındaki SMDK heyetinde koalisyonun üyeleri Bedir Camus ve Semira Mesalme de yer alıyor. Suriye yönetimi, 17 Aralık'ta Beşar Esad'ın kuzeni olan İmad Esad başkanlığında bir heyeti Mısır'a göndermişti. Bu ziyaretten günler sonra Suriye'nin içinden Yerel Devrim Koordinasyonları'nı temsil eden bir başka heyet Mısır'a giderek Dışişleri Bakanı Şükri ile görüşmüştü.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?