banner39

Suriye, Rusya ve Çin'nin vetosundan memnun

Suriye, BM'nin yaptırım kararı alınması oturumunda Rusya ve Çin'nin vetosundan memnun olduğunu duyurdu.

Ortadoğu 05.10.2011, 23:34 05.10.2011, 23:34
Suriye, Rusya ve Çin'nin vetosundan memnun

Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

Suriye yönetimi, BM'nin dünkü oturumunda Rusya ve Çin'in vetosu ile yaptırım kararı alınamaması ile ilgili değerlendirmede bulundu. Kararı memnuniyetle karşıladıklarını ifade eden Devlet Başkanı Siyasi ve Basın Danışmanı Buseyne Şaban, "Rusya ve Çin'in vetosu ile Güvenlik Konseyinde Suriye'ye karşı bir karar tasarısını onaylamamakla BM tarihi bir güne tanıklık etti" dedi.

BM Güvenlik Konseyi'nin dünkü oturumunda Çin ve Rusya'nın veto etmesi ile Suriye'ye karşı yaptırım kararı çıkmaması Şam yönetimi tarafından memnuniyetle karşılandı. Kararı değerlendiren Devlet Başkanı Siyasi ve Basın Danışmanı Şaban, "Rusya ve Çin zulme karşı halkların yanında yer aldı. Suriyeliler olarak dünyada hegemonyaya ve halkların içişlerine yönelik dış müdahaleye karşı çıkan güçlerin bulunmasından memnuniyet duyuyoruz" şeklinde konuştu.

Rusya ve Çin'in Avrupa karar tasarısına karşı veto hakkını kullanarak Suriye halkının yanında durduğuna ve siyasi çoğulculuğa ulaşmak amacıyla reformları gerçekleştirmesi için Suriye'ye zaman tanıdığına ifade eden Şaban; "Rusya, Çin ve Doğu'yu iyi bir gelecek bekliyo." dedi.

Siyasi ve Basın Danışmanı Şaban, "Batının sömürgeciliği ve hegemonyasından, güvenlik konseyi ve diğer kurumlar aracığıyla yaptığı haksızlıklardan çektiğimiz yeter" ifadelerini kullandı.

 

 

 

Yorumlar (0)
23
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?