banner39

Suriye Rusya'nın teklifini kabul etti

Suriye'nin kimyasal silahların uluslararası denetime açılması konusundaki teklifi kabul ettiği açıklandı

Ortadoğu 10.09.2013, 14:33 10.09.2013, 14:56
Suriye Rusya'nın teklifini kabul etti

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Moskova'da temaslarda bulunan Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, Rusya'nın kimyasal silahların kontrolünü uluslar arası denetime devretmesi ile ilgili teklifini kabul ettiklerini açıkladı.

Rusya parlamentosu alt kanadı Duma Başkanı Sergey Narışkin'le görüşmesinde açıklamalarda bulunan Muallim, "Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'la çok verimli görüşmeler yaptık. O bize kimyasal silahlarla ilgili öneride bulundu. Biz de akşama doğru bunu kabul ettik." dedi.

Türkiye'de ''teröristlerin'' silahlandırıldığı ve eğitildiğini iddia eden Muallim, "Bunların arasında Çeçenistan ve Kuzey Kafkasya'dan gelen teröristler var. Türkiye 83 ülkeden gelen teröristlerin eğitimine yardımcı oluyor... Türkiye ile Suriye arasındaki tarihi dostluk ilişkilerine rağmen, Türkiye karşı tarafta ve düşmanca bir tutum besliyor." eleştirisi getirdi.

Lavrov, Muallim'le görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, Suriye'ye kimyasal silahların uluslar arası kontrole devrini, imha edilmesini ve Suriye'nin Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü'ne de üye olmasını önermişti. Suriye böylece ABD'nin öncülüğündeki dış askeri müdahaleden korunabilecek.

Yorumlar (2)
HACI 9 yıl önce
Su demek.Ver kimyasallari,konvansiyonellerle oldurmeye devam et.Kimyasallarin istenmesinin sebebi,bak yarin bu muhaliflerin eline gecer israile karsi kullanirlar,ver sen oldurmeye devam et.Ortada oldurulecek bir suru musluman var.Yani dunya bunu yapti yada yapacak.Turkiye yalniz kaliyor diyenlerde avucunu ovusturacak.Ama hakli olmak icin cogunluk olunmaz.Dogru 1 de olsa dogrudur.
HACI 9 yıl önce
Mazlumun yaninda yer aliyorsaniz tek kalsanizda HAK TEALA'safindasiniz demektir.Kimse maval okumasin.Tarafini bilecek ve ona gore hareket edeceksin.Planlarin planlayicisi MULKUSSEMAVATI VEL ARD,yerin ve gogun hakiminin planini goreceksiniz.Rahat yasamak baska rahat olmek baska.Dergaha ciktiginda nasil karsilanacagin onemli.Yasadigimiz yer fani.Sonra ah vah fayda etmez.Munafikligin alemi yok.
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?