banner15

Suriye topraklarından Golan Tepelerine roket atıldı

İsrail, Golan Tepelerine atılan rokete, "Demir Kubbe" sistemiyle karşılık verildiğini duyurdu

Suriye topraklarından Golan Tepelerine roket atıldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İsrail ordusunun, Suriye topraklarından Golan Tepelerine atılan rokete, "Demir Kubbe" sistemiyle karşılık verdiği bildirildi.

İsrail Ordusundan yapılan açıklamada, "İsrail topraklarına fırlatılan roketi tanımlandı ve buna 'Demir Kubbe' sistemi tarafından karşılık verildi" ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, roketin İsrail topraklarına doğru indiği, olayda herhangi bir can kaybı ya da yaralanma yaşanmadığı kaydedildi.

Golan Tepeleri'nde daha önce de Suriye'de devam eden iç savaş nedeniyle benzer durumlar yaşanmış, İsrail de çeşitli şekillerde karşılık vermişti.

Suriye'nin güneybatısında, İsrail'in ise kuzeydoğusunda yer alan tepelik bölge, zengin su kaynakları ile biliniyor.

Bölge, 1967'de Suriye, Ürdün ve Mısır'dan oluşan Arap İttifakı ile İsrail arasında yaşanan "Altı Gün Savaşı" sonucunda İsrail tarafından işgal edilmişti.

Golan Tepeleri, 1981'de Tel Aviv yönetimince tek yanlı olarak ilhak edildi.

DEMİR KUBBE

Gazze'den İsrail'e atılan roketler nedeniyle adı sıkça anılan "Demir Kubbe" (Iron Dome), Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) hibe ettiği paralarla İsrail'de ürettirdiği kısa menzilli roketlere karşı etkin koruma sağlayan füze sistemi olarak biliniyor.

Kudüs yakınlarında bir tepeye kurulan "Demir Kubbe" batarya sistemi, zırhlı bir araç içinde getirilerek arazide konuşlandırılıyor. Daha sonra radar sistemi devreye sokulan sistem, toplam 20 roketlik bir bataryaya sahip. Tehdit anında kendini otomatik ateşleyerek çalışmaya başlayan sistem, 6 asker tarafından idare ediliyor.

Öte yandan İsrail ordu envanterinde "Demir Kubbe" bataryasından 9 adet bulunuyor. Bu rakamı İsrail yıl sonuna kadar 10'a çıkarmayı planlıyor. Üretimi İsrail'de Rafael silah fabrikasında yapılan "Demir Kubbe" (Iron Dome) füze savunma sistemi, kısa menzilli füzelere karşı büyük oranda başarı sağlamakla beraber, istatistiki olarak bu oran yüzde 80'lerde kalıyor.

 

Güncelleme Tarihi: 17 Eylül 2016, 20:01
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35