Suriye Türkmenleri kendi ordusunu kuruyor

Gaziantep'te bir araya gelen Suriyeli Türkmenler, IŞİD ve PYD tehlikesine karşı "düzenli silahlı birlikler" kurulması kararı aldı

Suriye Türkmenleri kendi ordusunu kuruyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriyeli Türkmenler, genel istişare amaçlı genişletilmiş ikinci toplantısını Gaziantep'de yaptı. Toplantıya, sahada savaşan Türkmen komutanlar ve siyasi temsilcilerin yanısıra Türkmen sivil toplum kuruluşları da katıldı.

El Cezire'de yer alan habere göre Suriye Türkmen Meclisi'nin Şahinbey Belediyesi konferans salonunda düzenlediği toplantıda 150 katılımcı yer aldı, farklı bögleleri temsilen 16 kişi konuşma yaptı.

Türkmen Meclisi Başkanı Abdurrahman Mustafa yaptığı konuşmada, Suriyeli Türkmenler olarak beş yıllık savaş sürecinde ortak hareket etme ve güçlü yapılar oluşturmakta başarılı olunamadığını ancak Türkmen bölgelerinde baş gösteren IŞİD ve PYD tehlikesine karşı kaybedilecek tek bir dakikalarının bile kalmadığını söyledi:

“Burası bizim bin yıllık ata topraklarımız. Şu an bizim topraklarımız üzerinde fanatik bazı unsurlar ve etnik temelli örgütler tarafından topraklarımız gasp ediliyor. Şayet bu duruma müdahale edilmez ise geri dönecek evlerimiz ve üzerinde yaşayabileceğimiz  vatandan mahrum olma tehlikesi ile karşı karşıyayız.”

Abdurrahman Mustafa, YPG tehdidinin Tel Abyat’tan başlayıp, Cerablus ve Azez ilçelerine doğru büyüdüğünü savundu. YPG'nin 200’den fazla Türkmen yerleşim birimini tehdit ettiğini söyleyen Abdurrahman Mustafa, "Bölgede Türkmen yerleşim birimlerinin güvenliği ve Türkmen topraklarının daha fazla yağmalanmaması için acilen Türkmen Ordusu kurulması gerekiyor"  dedi. Mustafa, bu yönde belirli bir mesafe alındığını da sözlerine ekledi.

Toplantıda ağırlıklı gündem konusunu Tel Abyad’da yaşanan gelişmeler oluşturdu. Tel Abyat bölgesini temsilen bir konuşma yapan Envar el Hak Tugayları Komutanı Abdullah Dede, "Türkmen toprağı üzerinde inşa edilen Suriye Kürdistan’ı projesi yüzde 70 oranında sonlandırıldı ve duyarsız kalınması halinde bu topraklarda Türkmen varlığından söz edilemeyecek" diye konuştu. Tel Abyat'tan gelen bazı konuşmacılar da YPG'yi eleştirdi.

ASKERİ KONSEY KURULACAK

Toplantı sonrası kısa bir kapanış ve değerlendirme konuşması yapan Abdurrahman Mustafa, Halep, Golan, Mumbuç, Cerablus, Lazkiye-Bayırbucak, İdlib, Rakka, Tel Abyad ve Humus bölgelerini temsilen toplantıya katılan Türkmenlerle birlikte gün boyu süren istişareler sonucu sahada daha etkin yöntemler belirlemek için Türkmen Meclisi bünyesinde Askeri Konsey kurma kararı aldıklarını duyurdu. Abdurrahman Mustafa, Suriye için oldukça kritik bir dönemden geçildiğini ve Türkiye’nin bu dönemde sergileyeceği tavırın, bölgenin geleceğine etki yapacağını söyledi.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2015, 14:36
banner53
YORUM EKLE

banner39