banner39

Suriye Türkmenleri Meclisi kuruldu

Suriye Türkmenleri Meclisi Ankara'da bugün resmen kuruldu

Ortadoğu 30.03.2013, 16:32 30.03.2013, 16:32
Suriye Türkmenleri Meclisi kuruldu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Suriyeli Türkmenler bir araya gelerek Ankara'da Suriye Türkmenleri Meclisi'ni kurdu. Meclis'in kuruluş toplantısı bugün Ankara'da yapılırken toplantıya başta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve siyasi parti temsilcileri de katıldı.

Suriye'deki zulme karşı bir araya gelen milyonlarca Türkmen, Suriye Türkmenleri Meclisi'nin kuruluş toplantısını yaptı. Suriye Türkmenleri Platformu'nun ev sahipliğinde Ankara Dedeman Otel'de ilk toplantısını yapan Meclis, böylece çalışmalarına başladı. Toplantıya, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye Türkmenleri Platformu Onursal Başkanı ve MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır ve Suriye Ulusal Konseyi Başkanı George Sabra da katıldı. TBMM Başkanı Cemil Çiçek de toplantıya bir kutlama mesajı gönderdi.

Açılış konuşmasını yapan Mehmet Şandır, Suriye'de yaklaşık 4 milyon Türkmen'in yaşadığını belirterek, Kürdüyle, Türkmeniyle, Çerkeziyle, Kıpçakıyla yaklaşık 8 milyon soydaşın da bu topraklarda bulunduğunu söyledi. Türkiye Cumhuriyeti devletinin Suriyeli Türkmenlere verdiği desteğin altını çizen Şandır, Türkmenlere birlik mesajı verdi.

Suriye Ulusal Konseyi Başkanı George Sabra ise zafere az kaldığını belirterek, Suriye halkının zor bir savaş yürüttüğünü, bu savaşta dostlarının kendilerini yalnız bırakmadığını ifade etti. Devrimin etkisini hissettirdiği ilk günlerden itibaren Türkmenler ile beraber hareket ettiklerini bildiren Sabra, Türkmenler'in Suriye topraklarında artık ekili durumda olduğuna dikkat çekti. Rejime karşı mücadelelerinde kendilerine destek veren ülkelere teşekkür eden Sabra, fakat devrimlerini bağımsız kararları ile almak istediklerini bildirdi.

Suriye Türkmenleri Meclisi Kuruluş Toplantısı'na katılarak TC'nin devlet olarak desteğini paylaşan Başbakan Erdoğan ile Dışişleri Bakanı Davutoğlu da Türkmenlere bir olmaları ve siyasette aktif rol almaları yönünde çağrıda bulundu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?