Suriye: Ülkemize gelen yabancı asker tabutla döner

Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim Suudi Arabistan'a yanıt vererek, Suriye'ye girecek herhangi bir yabancı askerin tahta tabutla ülkesine döneceğini söyledi.

Suriye: Ülkemize gelen yabancı asker tabutla döner

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, Suriye'ye girecek askerlerin tahta tabutla ülkesine döneceğini açıkladı.

AFP'nin haberine göre; Muallim, Şam'ın onayı olmadan Suriye topraklarında girişilecek kara operasyonunun "saldırı" olarak değerlendirileceğini söyledi.

Muallim, "Normal akıl ve mantık, Suudi askerlerinin Suriye'de bulunması fikrinin inanılmaz olduğunu gösteriyor ama çılgın Suudi liderliğiyle hiçbir şey inanılmaz değil" dedi.

Suriyeli bakan ayrıca Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un, "Türkiye ve Ürdün, Suriye ile olan sınırlarını kapatmadıkça ateşkes mümkün değil" görüşüne de katıldığını kaydetti.

İRAN: SUUDİLERİN O KADAR CESARETİ YOK

İran Devrim Muhafızları Başkanı Muhammed Ali Caferi, Suudi Arabistan'ın Suriye'de bir kara harekatı düzenlemek için cesaretinin olmadığını söyledi.

İran resmi haber ajansının haberine göre, Caferi eğer Suudiler bir kara harekatı düzenlerse, oradan silineceklerini söyledi. Bu Suudi Arabistan'nın açıklamasından sonra İran'dan gelen ilk tepki oldu.

Caferi, "Suudiler böyle bir iddiada bulundu ama bence böyle bir cesaretleri yok. Onlar oraya asker gönderdiği taktirde bu Suud'un tabutuna çaktığı son çivi olur" ifadelerini kullandı.

İran Devrim Muhafızları Suriye iç savaşında Esad rejiminin yanında savaşıyor. Tahran yönetiminin Suriye krizinin başından beri verdiği kaybın ise 8'i general onlarca subay olmak üzere 400'ü geçtiği tahmin ediliyor.

BAHREYN DE KARA HAREKATI İÇİN HAZIR

Körfez ülkelerinden Bahreyn, Suudi Arabistan'la birlikte Suriye'de savaşması için asker göndermeye hazır olduklarını açıkladı.

Bahreyn'in İngiltere büyükelçisi Favaz bin Muhammed tarafından yapılan açıklamada, terörizme karşı uluslararası koalisyona katılmak için "Suudiler ile uyum içinde" çalışacaklarını kaydetti.

SURİYE'DE NELER OLUYOR?

Suriye'de rejim güçleri, Rusya'nın havadan yardımıyla Halep'in kuzeyindeki kritik Nubul, Zehra ve Başköy kasabalarını ele geçirerek, muhaliflere büyük darbe indirmişti.

Şam rejimi, Türkiye ile bağlantı yollarını kestikleri Halep’teki muhalifleri şimdi de tümüyle kuşatma altına almaya hazırlanırken, binlerce sivil Türkiye sınırına yığıldı.

Güncelleme Tarihi: 06 Şubat 2016, 15:29
banner53
YORUM EKLE

banner39