banner15

Suriye-Ürdün sınırında önemli gelişme

Suriye ve Ürdün arasında sınır kapılarının yeniden açılması için heyetler arası görüşme gerçekleşti

Suriye-Ürdün sınırında önemli gelişme

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Esed rejimine bağlı Suriyeli heyet ile Ürdünlü yetkililer, iki ülke arasındaki sınırların açılması için ortak mutabakat üzerinde çalıştıklarını duyurdular.

Görüşmenin dün gerçekleştiği bildiriliyor.

Ürdün'de hükümet kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Suriye ve Ürdün tarafının oluşturduğu ortak komite, iki ülke arasındaki sınır kapılarının açılması meselesini görüşmek üzere toplandı.  

Görüşmenin nerede gerçekleştiğine dair herhangi bir bilgi verilmezken, komitenin toplantılarının, sınır kapılarının yeniden açılması noktasında net bir tutuma ulaşılana kadar devam edeceği ifade edildi. 

Son zamanlarda, sınır kapılarının açılmasına dair birçok haberin basında yer alması, Amman ve Suriye rejiminden buna hazır olduklarına dair gayri resmi açıklamalar gelmesine rağmen, yakında bu yönde bir adım atılacağı ya da herhangi bir tarih belirlendiğine dair net bir açıklama yapılmadı.  

İki ülkeyi, Eski Gümrük (Ramsa) Sınır Kapısı ve 2011'de Suriye'deki savaşın patlak vermesinden önce ticari ve turistik amaçlı kullanılan Nasib (Cabir) Sınır Kapısı birbirine bağlıyor. 

Güncelleme Tarihi: 13 Eylül 2018, 17:48
YORUM EKLE

banner39

banner37

banner35