banner15

Suriye, yangına müdahale etti

Suriye, dün akşam Hatay sınır hattında başlayan va yaklaşık 200 hekralık ormanın zarar görmesine neden olan yangına müdahale etti.

Suriye, yangına müdahale etti

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Dün akşam saatlerinde Türkiye-Suriye sınırında başlayan orman yangınına Suriye yeni müdahale etti. Sınır hattında zaman zaman rüzgarın da etkisiyle hızını arttıran orman yangınında yaklaşık 200 hektarlık kızılçam ormanı zarar gördü.

Edinilen bilgiye göre 11 Ağustos akşamı Hatay'ın Yayladağı ve Belengöz Köylerinin Suriye ile sınır noktasından 1 kilometre içerdeki kızılçam ormanlarında nedeni bilinmeyen bir şekilde yangın çıktı. Rüzgarında etkisiyle çoğalan alevlerin Türkiye'ye sıçramaması için Hatay Orman İşletme Müdürlüğüne bağlı ekipler çok sayıda araçla sınır hattında beklemeye başladı. Aradan geçen saatlere rağmen Suriyeli askerlerin Orman Gözetleme Kulesinden izlemekle yetindikleri yangına müdahale edilmemesi üzerine telefon aracılığı ile konuşulan Suriyeliler ormanların Suriye Hükümetinden kaçanların gizlenmesini önlemek amacıyla Suriye Askerleri tarafından yakıldığı iddia edildi.

Gün boyu yer yer örtü yer yer tepe olarak devam eden orman yangınına Suriyeli yetkililer yaklaşık 1 saat önce müdahale etmeye başladı. İlk olarak Yayladağı-Suriye sınırına 1 kilometre mesafedeki alanda söndürme çalışması yapan Suriyeliler bu alandaki soğutma çalışmalarının ardından iç kesimlerdeki yangına müdahaleye başladı. Yangın söndürme çalışmalarının 200 hektarlık alanda çok sayıda araçla yapıldığı öğrenilirken Suriye Hükümeti sınır hattındaki yangın için Türkiye'den yardım talebinde bulunmadığı da alınan bilgiler arasında yer aldı.


Güncelleme Tarihi: 13 Ağustos 2011, 02:03
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35